Poznali byste Geoffreyho Bayldona i bez vousů?

Poznali byste Geoffreyho Bayldona i bez vousů? Profimedia.cz

Představitel legendárního Čáryfuka (✝93) navždy odešel: Poznali byste ho na téhle fotce hladce oholeného?

12. května 2017 12:24

Britský herec Geoffrey Bayldon zemřel. Bylo mu 93 let. Na svém hereckém kontě má takové trháky jako bondovka Casino Royale (1967), Růžový panter znovu zasahuje (1976) či televizním seriál Vraždy v Midsomeru. Nejvíce si ho však pamatují tehdy malí Čechoslováci jako smrdutého kouzelníka Čáryfuka, doprovázeného jeho věrným společníkem, ropuchou Touchwoodem.

Středověký ztřeštěný mág s vizáží zanedbaného bezdomovce, který zarputile nabízel své služby v boji proti Normanům, se chybným kouzlem dostal do 20. století a jaksi v něm uvízl. Věděl o něm pouze syn farmáře, kterému pro jeho ryšavé vlasy přezdívali Mrkev. Celou řadu mladých diváků přikovali povětšinou ještě často k černobílým obrazovkám ve čtvrtek v podvečer. Jejich dobrodružství totiž tehdy premiérově vysílal pořad Magion určený starším dětem.

Seriál Čáryfuk byl během osmdesátých let několikrát v různých vysílacích časech reprízován. Repliky jako: „Co tomu říkáte, pane Touchwoode?“ znali tehdejší školáci nazpaměť a užívali je i v běžné konverzaci. 

Milan Kolář , Super.cz


Časová osa článků