Jakubovi asi brzy zmrzne úsměv na rtech. Pouštějí se do něj houfně rybáři.

Jakubovi asi brzy zmrzne úsměv na rtech. Pouštějí se do něj houfně rybáři. Michaela Feuereislová

Další útok na rybáře Jakuba Vágnera: Velký podvod s věkem a sumcem

Nejpopulárnější český rybář Jakub Vágner (40) se už řadu let potýká s kritikou své práce. Už nejednou odrážel útoky těch, kteří mu slušně řečeno nefandí. Nyní se ale ozvali jeho čeští kolegové s obviněním, že lže a nechává za sebe lovit poskoky a nově také s tvrzením, že podváděl už jako malý a podraz měl připravit také před pěti lety při lovu výstavního sumce v Praze na Císařském ostrově.

Rybáři upozorňují na to, že už v roce 1999 mělo ze strany Vágnera docházet k podvodům. Během necelého měsíce měl podle přihlášek do soutěží ulovit úhoře i štiky, avšak z fotografií je patrné, že jde o snímky někdy i roky staré. Jenže do soutěží se mohou hlásit pouze úlovky z roku předešlého, a tak je patrně Jakub shrnul do jediného roku.

Na prvním snímku (viz fotogalerie) z 12. 7. 1999 mu mělo být už téměř osmnáct let, vypadá tak o čtyři roky mladší. Na druhém, jenž měl vzniknout o šestnáct dní později, Vágner zázračně omládl. Úhoř měl podle něj měřit 124 centimetrů. Rybáři ale spočítali, že Jakub by tehdy musel měřit asi 220 cm, což je nesmysl. A konečně třetí snímek prý pochází z poloviny srpna toho samého roku. Teprve tehdy by Vágnerovi mohl někdo odhadovat jeho pravý věk. Jak se mu podařilo během jediného měsíce z podoby čtrnáctiletého kloučka omládnout na dvanáctiletého a pak zmužnět o šest let, to nikdo nechápe.

Ale tím obvinění rybářů, která nám zaslali do redakce, nekončí. V roce 2007 měl syn hudebníka Karla Vágnera na Císařském ostrově v Praze chytit trofejního sumce. „Máme svědka, který viděl ve stanu za plentou káď s trofejním sumcem, údajně z Rybářství Pohořelice, kde měl být zakoupen za třicet tisíc korun. Vágner později trofejního sumce také čirou náhodou ulovil. A to v době, kdy je lov sumců zakázán, i když bylo s dobou výlovu uměle manipulováno. Z místa také měla odjíždět dodávka na přepravu ryb. A kdyby se mu přeci jen podařilo podobně velkou rybu chytit, při jeho váze a kvůli tomu, že při lovu byl až po ramena ve vodě, by ho táhla za sebou až do Německa. Myslím, že jde z jeho strany o blamáž,“ uvádí člen rybářské stráže David Janoušek.

Do redakce se ozvali také dva pravověrní spolupracovníci Vágnera, kteří ho hájí a říkají, že kdyby si někdy všimli podvodu, okamžitě s ním ukončí spolupráci. Mají pravdu rybáři útočící na známého kolegu, nebo je Jakub nevinný a jde jen o závist lidí, kteří nedosáhli podobného úspěchu? 

David Zápal , Super.cz


Časová osa článků