Herec Tom Hulce, jak si jej pamatujeme z Amadea a dnes.

Herec Tom Hulce, jak si jej pamatujeme z Amadea a dnes. Profimedia.cz

Toho nepoznáte: Takhle dnes vypadá představitel Mozarta z Formanova filmu Amadeus

Během natáčení jeho nejslavnější role slavil jednatřicáté narozeniny. Dnes mu táhne na šedesátku. Není divu, že se dlouhá desetiletí na vzhledu Toma Hulceho (58) projevila. Poznali byste v tomto zarostlém prošedivělém a podsaditém muži herce, který kdysi ztvárnil geniálního hudebního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta v osmi Oscary oceněném velkofilmu Miloše Formana (80) Amadeus?

Přestože byl i Hulce nominován za svůj bravurní výkon v roli Mozarta na Oscara, cennou sošku si nakonec odnesl jeho herecký kolega F. Murray Abraham, který cenu získal rovněž za roli v Amadeovi, a to za ztvárnění dvorního skladatele císaře Josefa II. Antonia Salieriho.

Rodným místem Toma Hulceho je americký Detroit a jeho dětským snem bylo stát se zpěvákem. Ten se však rozplynul ve chvíli, kdy se po mutování stal jeho hlas pro zpěv nepoužitelný. Z domova odešel v patnácti letech a začal studovat umění.

Hulce si odbyl herecké začátky na Broadwayi ve hře Equus v roce 1975. Až do počátku 80. let se věnoval téměř výhradně divadelnímu herectví, ale rovněž se proslavil díky komedii 'Zvěřinec časopisu National Lampoon' z roku 1978. V této době byl herec již krůček od své životní role, která přišla s již zmiňovaným Amadeem v roce 1984. V úzkém výběru na jeho ztvárnění nakonec porazil Davida Bowieho (65) a také rusko-amerického herce Mikhaila Baryshnikova (64).

Mezi jeho další větší filmy patří Dominick a Eugene, Uvnitř kruhu, Beze strachu, Frankenstein či Horší už to nebude. Hulce je ale rovněž divadelním producentem.

Zajímavou kapitolou je Hulceho osobní život... Dosud se o něm totiž téměř nic neví. Přestože se mělo za to, že si již před mnoha lety vzal italskou umělkyni Ceciliu Ermini, s níž měl mít i dceru, později herec uvedl v rozhovoru pro The Seattle Gay News, že nikdy ženatý nebyl a nemá ani děti. Homosexuální orientaci však také nepřiznal. Herec v současnosti žije v New Yorku. 

Dagmar Plecháčová , Super.cz


Časová osa článků