Martin Stránský a Přemysl Houška na zkoušce inscenace Nikola Šuhaj v libereckém Divadle F. X. Šaldy

Martin Stránský a Přemysl Houška na zkoušce inscenace Nikola Šuhaj v libereckém Divadle F. X. Šaldy Foto: ČTK / Petrášek Radek

Zemřel herec Přemysl Houška (✝50). Zahrál si i v Raplovi a Modrém kódu

V pouhých 50 letech zemřel divadelní herec Přemysl Houška. O jeho skonu informovalo liberecké Divadlo F. X. Šaldy, kde herec působil od roku 2001 a ztvárnil zde řadu nezapomenutelných rolí.

„V pondělí 12. září po zápasu s dlouhou nemocí zemřel herec Přemek Houška. Přemek byl přemýšlivý herec, spolehlivá a nepostradatelná opora ansámblu a vzácně poctivý divadelník tělem i duší. Zůstane po něm velké prázdno,“ oznámilo divadlo.

Houška ztvárnil v Divadle F. X. Šaldy například role Maurice v Carrièrově Terase, Leslieho v Albeeho Pobřeží nebo Noaha (Bejka) v muzikálu Donaha! Na jaře tohoto roku vytvořil jednu z hlavních rolí v inscenaci Alois Nebel: nezapomenutelného Němého, který zápasil s osudem a nevyléčitelným smutkem.

Zemřel herec Tomáš Kolomazník (✝44). Spolužák Issové hrál i v seriálech Mordparta a Rapl

Postavy, které Houška ztvárňoval, byly vždy spjaté s jeho svéráznou energií i povahou – rvaly se s tím vším, co člověka fatálně omezuje, a podléhaly nespravedlnostem světa se smutkem i osobitým humorem. Takový byl podle divadla i jeho vyděrač z donucení Reg v černé komedii Naše sebrané trable nebo přízemně filozofující sluha Alan v Molièrově Škole žen.

Houška si zahrál také v několika televizních seriálech. Diváci ho měli možnost vidět v Modrém kódu, Zdivočelé zemi, Raplovi či 1. Misi. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků