Libuška Šafránková a Jaromír Hanzlík v komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách

Libuška Šafránková a Jaromír Hanzlík v komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách Profimedia.cz

Perličky z vodnické komedie Jak utopit dr. Mráčka: Smrt herce přímo na place, zamilovaný Hanzlík i trauma na patologii

„Znala panna pána, zdálo se, že o ni stál, a to byla rána, jíž se její táta bál. Měl svou dceru příliš rád a pánovi ji nechtěl dát. Znala panna pána, hádejte, co bylo dál.“ Co by se asi tak stalo, kdyby se vodnická dcerka „spustila“ s obyčejným smrtelníkem?

A navíc drzounem, který chce celou vodnickou rodinku přestěhovat z vlhkého domku na Kampě do suchého bytu na sídlišti? Vodnický klan vyhlašuje pohotovost a nežádoucího doktora Mráčka se musí zbavit stůj co stůj.

ČTĚTE TAKÉ:  Ponížení hajného z Krkonošských pohádek: Zdeněk Řehoř (✝74) dostal kopačky od vdané Jiřiny Švorcové (✝83). A hned dvakrát!

Komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách natočil režisér Václav Vorlíček (✝88) se scenáristou Milošem Macourkem (✝75) podle námětu Petra Markova (75).

A ačkoli od jejího vzniku uplynulo už 46 let, rádi se na ni podívají i dnešní diváci - nejen kvůli skvělému hereckému obsazení (Libuše Šafránková, Jaromír Hanzlík, Miloš Kopecký, Míla Myslíková, Stella Zázvorková či Vladimír Menšík aj.), ale i kvůli pozoruhodným trikům. Nezapomínejme, že počítačová kouzla tehdy neexistovala a tvůrci si museli vystačit s vlastním „fištrónem“.

Šlo to i bez počítačových efektů

Za kamerou stál zkušený Vladimír Novotný (✝82), který dokázal hotové zázraky za pomoci obyčejných zrcadel a optických triků. Když se měl Miloš Kopecký (✝73) coby despotický vodník Wassermann nasoukat do umyvadla, v přímé dekoraci stál pouze vrchní rám umyvadla.

Pod ním byla skluzavka, po níž se herec svezl mimo záběr. Na úrovni rámu stálo zrcadlo, umístěné před kamerou v úhlu 45 stupňů, které odráželo spodek pomocné dekorace – skutečné umyvadlo. Jeho sifon byl ale zhotoven z gumy, a mohl se tak nafouknout do úctyhodných rozměrů.

Podvodní scéna, kdy se jde Wassermann pochlubit Mráčkovi sbírkou hrnečků s dušičkami, se točila v bazénu v ateliéru. Bazén měl na konci volný prostor s přepadem vody a architekt postavil dekoraci sklepení tak, aby Jaromír Hanzlík (72) šel do vody a Miloš Kopecký do sucha. Kamera vše snímala v rovině hladiny, čímž se při správném nasvícení ztratil rozdíl mezi suchou a mokrou polovinou schodiště.

Hanzlík trpěl

Jaromír Hanzlík vzpomíná nerad na scénu z patologie, protože se opravdu točila v reálném prostředí. Prozradil, že je citlivý na pachy a z všudypřítomného nasládlého odéru se mu zvedal žaludek. Nicméně v televizních Úsměvech se také nechal slyšet, že tehdy byl platonicky zamilován do Libuše Šafránkové (67), a tak ani nemusel nic hrát.

Šafránková ztvárnila jeho lásku, vodnickou dívku Janu, a ta se pochopitelně občas koupala ve Vltavě. Režisér ale herečku tohoto „zážitku“ ušetřil. Vltava měla tehdy asi devět stupňů a Šafránkovou zastoupila profesionální plavkyně stejného vzrůstu. Jen se nesměla dívat do kamery.

Smrt na place

Filmaři se museli potýkat i s tragickou událostí. Do role vodníka Aloise, jehož bratry ztvárnili Vladimír Menšík (✝58) a František Filipovský (✝86), byl původně obsazen Jan Libíček (✝42).

Herce už delší dobu trápila cukrovka, ale doktorům se vyhýbal jak čert kříži. To se mu bohužel vymstilo. Ve scéně, v níž společně s Vladimírem Menšíkem číhal na břehu Vltavy na doktora Mráčka, se mu udělalo zle a museli ho odvézt do nemocnice, kde následně zemřel na selhání ledvin.

ČTĚTE TAKÉ: Měl hrůzu z lékařů a to se mu vymstilo: Oblíbený komediální herec Jan Libíček (✝42) zemřel uprostřed natáčení slavné komedie

Do jeho role pak obsadili Zdeňka Řehoře (✝74), který musel některé scény přetočit.
Do role paní Wassermannové si tvůrci představovali Helenu Růžičkovou (✝67). Ta ale měla tehdy stopku, a tak ji nahradila Míla Myslíková (✝71). 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků