Helena Štáchová křtila novou knihu Lucie Seifertové.

Helena Štáchová křtila novou knihu Lucie Seifertové. Super.cz

Herečce, která mluví za Máničku nebo Lízu Simpsonovou, bude sedmdesát. Na to tedy nevypadá!

15. května 2012 9:30

Ta snad zastavila čas. Herečka, jejímž hlasem pravidelně promlouvá Líza Simpsonová v oblíbeném seriálu anebo populární Hurvínkova kamarádka Mánička, už oslavila sedmašedesáté narozeniny a vypadá neskutečně. Když se Helena Štáchová objevila jako kmotra nového leporela Lucie Seifertové, působila dojmem, že je minimálně o deset let mladší.

Výtvarnice Lucie Seifertová oslovila Štáchovou, aby jí křtila první dílko z nového projektu nazvaného Dějiny pro nejmenší. Jde o seriál obrázkových knížek pro děti od dvou let, ve kterých budou s minimem textu zpracovány nejslavnější příběhy z naší historie a pověstí formou pohádek. První se jmenuje Pohádka o Bruncvíkovi.

Křest knihy proběhl v Divadle Spejbla a Hurvínka a za kmotry přišla nejen ředitelka legendárního divadla Helena Štáchová, ale i Spejbl, Hurvínek a jeho kamarádka Mánička, kteří před lety přiblížili dětem naši minulost na sedmi albech. „Divadlo Spejbla a Hurvínka je moje srdcová záležitost. Navíc jako ženská velice obdivuji a chci přijít na to, jak to dělají, že i v osmdesáti letech vypadají pořád stejně a tak dobře jako zamlada,“ smála se Lucie Seifertová. To, že vypadají stále stejně loutky, je samozřejmě pochopitelné. Ale že i jejich šéfka Štáchová, nad tím zůstává rozum stát.

„Ve školní době jsem dějepis neměla ráda. Díky tehdejším učebním osnovám byl pro mne jen otravným soupisem dat a jmen, která jsem se musela nabiflovat, abych vše záhy poté, co skončily zkoušky, zase zapomněla. Teprve v dospělém věku jsem přišla na to, že historie je plna úžasných příběhů a lidských osudů," řekla Helena Štáchová

"Měli bychom znát i naše kořeny. Proto jsem se snažila je dětem zprostředkovat s pomocí Hurvínka a Máničky. Sedm dílů jejich putování mi dalo za pravdu. Děti tyto příběhy bavily, v hodinách dějepisu překvapovaly svými vědomostmi a doufám, že je vztah k naší historii neopustí. Lucie Seifertová svými krásnými knížkami usiluje o totéž. Škoda, že takové knížky za mého dětství neexistovaly. Jsem proto ráda, že jsem se spolu s loutkami mohla stát kmotrou jedné z připravované řady toulek naší minulostí,“ domnívá se Helena Štáchová. 

Saša Šeflová , Super.cz