
Zdena Studenková v pohádce Panna a netvor FTV Prima
Diva ze S tebou mě baví svět hvězdou hororové pohádky. Děti při sledování tohoto díla s křikem utíkají pryč
Film Panna a netvor nepatří k typickým pohádkovým klasikám, protože jde spíš o horor s „příchutí“ pohádky. Příběh natočil v roce 1978 mistr tajemna Juraj Herz (✝83), který se svého času nechal slyšet, že pohádky zrovna dvakrát nemusí.
Přejmenováním původní předlohy Kráska a zvíře na Panna a netvor chtěl také zdůraznit odklon od nevinného pohádkového příběhu.
Hrdinkou vyprávění je krásná dcera zchudlého kupce (Václav Voska ✝63) Julie (Zdena Studenková, 68), která v zámku uprostřed hlubokých lesů prožívá hrůzný i láskyplný vztah s tajemným monstrem. Postava netvora je jednou z hlavních atrakcí poetického vyprávění. I strašidelné pohádky by měly mít dobrý konec, a tak se z tohoto podivného hostitele stiženého kletbou vyklube nakonec krásný princ.
Dvě pohádky naráz
Ve stejných kulisách točil Herz souběžně i další pohádku Deváté srdce (1978). Obě je udělal po svém – osobitě, tajemně, hororově. „Děti z mých pohádek s křikem utíkaly, ale na hororových festivalech měly úspěch,“ řekl později režisér, který vysvětlil, proč má tak rád ponurou atmosféru a napětí.
Tatínek mu totiž v dětství recitoval chmurné básně v němčině a dědeček zase maďarsky vyprávěl, jak za první světové války sekali nepřátele vejpůl. A jak známo, všechny děti jsou krvežíznivé příšerky, které se sice zalykají strachy, ale zároveň se rády bojí. Tak proč to nevyužít i v dospělosti?
Napětí odnesl infarktem
Natáčení trvalo asi tři měsíce a s tím, že probíhalo na přeskáčku, neměl Herz žádný problém. Někdy točil dopoledne jeden a odpoledne druhý příběh. Anebo dva dny jeden a tři dny pak druhý. Zmatek v tom prý nebyl a všechno skvěle klapalo.
Co ale režisér nedomyslel, byla hudba, kterou k oběma filmům komponoval Petr Hapka (✝70). Nedošlo mu, že skladatel na to bude potřebovat dvojnásobný čas. Takže pak přišly dva měsíce, kdy Herz nemohl dělat nic a jenom zoufale čekal, až Hapka zavolá. A ze všeho toho napětí dostal infarkt. Jakmile dostal zprávu, že je hotovo, utíkal z nemocnice, aby mohli začít míchat.
Skvělý Harapes opět nezklamal
Do role Netvora obsadil režisér baletního mistra Vlastimila Harapese (76), se kterým točil už předtím Den pro mou lásku (1976). Protože s ním byl nadmíru spokojen, věděl, že si velmi dobře poradí i s touto rolí. Svého Netvora ale nechtěl prezentovat v klasické „lví“ stylizaci, jak je obvyklé v jiných verzích. Pro jeho ztvárnění si vybral děsivé ptačí monstrum s dravčími pohyby.
Harapes se ho pak ptal, proč má ve filmu vlastně hrát, když prakticky není vidět. „…já jsem potřeboval jeho úžasné taneční pohyby a pak to překvapení pro diváky, když se na konci objeví krásný,“ uvedl Herz, který původně chtěl, aby se Harapesova dabingu ujal Eduard Cupák (✝64).
Ten to ale odmítl, protože nechtěl svůj hlas propůjčovat českým kolegům. Proto ho nakonec namluvil Jiří Zahajský (✝68), a Pannu (Zdena Studenková je Slovenka) namluvila Taťjana Medvecká (69).
Mimochodem, pohádkové stavby a dekorace posloužily v roce 1978 i při natáčení filmů Tajemství Ocelového města Ludvíka Ráži (✝71) a Kočičí princ Oty Kovala (✝60). ■
Fotogalerie
Vlastimil Harapes a Zdena Studenková si zahráli v pohádce Panna a netvor. ■
FTV Prima
Pro ztvárnění netvora si režisér Juraj Herz vybral děsivé ptačí monstrum s dravčími pohyby. Hrál ho Vlastimil Harapes. ■
FTV Prima
Zdena Studenková coby krásná dcera zchudlého kupce Julie, která v zámku uprostřed hlubokých lesů prožívá hrůzný i láskyplný vztah s tajemným monstrem. Studenková je divákům známá také z komedie S tebou mě baví svět, kde hrála zpěvačku Gábinu. ■
FTV Prima
V pohádce si zahrály také Zuzana Kocúriková a Jana Brejchová. ■
FTV Prima