Hlavní obsah
Článek

Na hudbě k filmu z roku 2011 se podílel Michal Hrůza. Byla to jeho vůbec první spolupráce v oblasti kinematografie. Při komponování se jezdil inspirovat přímo na místa, kde se odehrává většina děje: do Lidic.

Původně měla snímek režírovat Alice Nellis, ještě před ní byli kandidáty Jiří Svoboda či Agnieszka Holland. Dva měsíce před začátkem natáčení se u ní ale projevila borelióza a musela odstoupit. Práce se ujal Petr Nikolaev. Svou kolegyni a její záměry respektoval do té míry, že od ní převzal prakticky celé herecké obsazení. Jen Lenku Vlasákovou nahradil Zuzanou Fialovou (Marie Vaňková) a Marthu Issovou Veronikou Kubařovou (37) (Anička).

Film sice získal rekordní dvacetimilionový grant od Státního fondu pro podporu a rozvoj kinematografie, přesto se však od počátku potýkal s nedostatkem financí. Producent Adam Dvořák dokonce spustil celonárodní sbírku. Filmaři však nežádali jen o finanční pomoc. Požádali veřejnost, aby zdarma přišla tvořit komparz. Odměnou lidem byla účast ve filmu i to, že se mohli potkat s Karlem Rodenem (František Šíma).

Do českých kin pak na Lidice přišlo 531 tisíc diváků, kteří v pokladnách nechali 50,5 milionu korun. Tehdejší ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg při své návštěvě Japonska předal DVD s filmem jako oficiální dar japonskému ministru zahraničí. Projevilo o něj zájem i velvyslanectví státu Izrael v České republice, které ho chtělo pro svého předsedu vlády. Dalším zájemcem byla česká ambasáda ve Washingtonu, která si film přála pro naše krajany. Vy jej můžete zhlédnout ve čtvrtek 8. května ve 20.10 na Televizi Seznam.

Churchill chtěl vyhladit tři vesnice

Němečtí okupanti srovnali středočeskou obec na Kladensku se zemí 10. června roku 1942 jako pomstu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacistická propaganda obvykle úzkostlivě tajila genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Po atentátu na druhého muže třetí říše a vypálení Lidic však udělala výjimku a vše vyhlásila do světa.

Britský předseda vlády Winston Churchill bezprostředně poté požadoval, aby jednotky královského letectva RAF vyhladily tři německé vesnice. Po bouřlivé diskusi v parlamentu však z jeho záměru sešlo.

Lidice za sebou měly historii trvající nejméně šest staletí. Nacisté chladně popravili všechny lidické muže, ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora. Celková bilance: 192 mužů bylo popraveno, 58 žen umučeno v koncentračních táborech a 88 dětí zavražděno v plynových komorách. Některé děti byly poslány na převýchovu. Musely ale mít dostatečně „árijské“ rysy.

František Šíma, kterého si zahrál Karel Roden, přežil díky tomu, že v době masakru pobýval ve vězení. Právě on je ústřední postavou příběhu, jak jej vystavěl scenárista Zdeněk Mahler na základě své vlastní knihy Nokturno. Čas na jeho realizaci ale musel nejprve dozrát stejně jako společenské poměry.

Mahler vzpomínal, že nápad, jak látku uchopit, začal v jeho hlavě klíčit dobré půlstoletí předtím, než film konečně vznikl: „To je ještě z doby, kdy jsme bydleli s Milošem Formanem na Kampě, což bylo někdy koncem 50. let. Rozhodl jsem se tehdy, že než začnu psát, provedu určité průzkumné práce, ale protože jsem nechtěl přijít do Lidic mezi těch pár vdov, co přežily, a bejt za blbýho, tak jsem nejdřív obešel okolní vesnice. Bydlel (Šíma) ve vedlejší vsi, jenže se o něm nesmělo mluvit, takže jsem byl okamžitě pozván na ústřední výbor komunistické strany, kde mě soudružka Leflerová velmi důrazně varovala, abych v tomto směru nevyvíjel žádnou další aktivitu.“

Jak se natáčelo

Ještě přibližně měsíc před premiérou – v dubnu 2011 – byla přitočena scéna atentátu na Heydricha, která původně ze scénáře z finančních důvodů vypadla. Producent Adam Dvořák se pro tento krok rozhodl po konzultaci s americkým distributorem. Natáčení proběhlo v Praze 4 v Hoffmannově ulici, která byla vizuálně blízko dobovým fotografiím.

Jinak se pracovalo celkem v 80 lokacích. Exteriéry pro účel rekonstrukce vyhlazení Lidic ale museli filmaři nejprve postavit a posléze za pomoci 500 litrů hořlavin srovnat se zemí.

Celkový počet kostýmů se vyšplhal na 600. Před kamerami se objevilo 60 historických automobilů. Součet kilometrů najetých všemi auty použitými při realizaci filmu je zhruba 100 000, což odpovídá 2,5násobku obvodu zeměkoule.

12
fotek

Další články

Načítám