Hlavní obsah
Článek

Byl by to klasický sportovní film o tom, jak se z party nezkušených nadšenců stává pod vedením ostříleného kouče tým schopný bojovat o vítězství. Nebýt obsazení hlavní role. Trenéra partičky hospodských rváčů, povalečů a příležitostných zlodějíčků, kteří se nechají vyhecovat k zápasu v americkém fotbalu, si zahrál Bud Spencer.

Snímek Buldozer z roku 1978 je tedy zároveň komedií, tradiční schéma ale dodržuje. Trénuj, poslouchej dobré rady, a úspěch se dostaví. Jen je u toho víc legrace než obvykle. A taky víc facek, co se rozléhají celým kinosálem, ran pěstí, které by zabily dobytče, kaskadérů svištících vzduchem a zastavujících se o zeď… To ostatně uvidíte v pátek 6. června ve 20.10 hodin na Televizi Seznam.

Ke dnu šla kariéra i loď

Bud Spencer jako jeden z nejlepších hráčů amerického fotbalu přezdívaný Buldozer se na vrcholu slávy prostě sebere a uprostřed zápasu zmizí do Itálie. Pořídí si starou bárku a začne se živit rybolovem, jenže… Jednoho dne zkrátka dojde k události mimo filmové plátno stěží uvěřitelné – do jeho lodi se trefí periskop ponorky a plavidlo jde ke dnu.

Takže se z mořského vlka stane suchozemec. A co čert nechtěl, dostane se doprostřed vleklého sporu mezi americkými vojáky z místní základny a partou italských mladíků. Obvykle to končívá rvačkou v baru, tentokrát ale padne jiný návrh: změřit síly ve fotbalovém zápase.

Velitel vojáků pozná v námořníkovi bez lodi Buldozera, kvůli jehož odchodu od fotbalu prohrál nemalé peníze, a snaží se ho stůj co stůj vtáhnout do zápasu. Buldozer se nakonec přesvědčit nechá a nejen že mladé domorodce trénuje, ale nakonec do zápasu také zasáhne…

Podle skutečné události

Natáčelo se od 20. února do 20. dubna 1978 v proslulé toskánské Pise, kde řeka Arno už už končí svou cestu do Ligurského moře. Ačkoli to tvůrci nijak nezdůrazňovali, podle filmových fanoušků diskutujících na webu imdb.com posloužilo scenáristům koprodukčního německo-italského filmu jako inspirace skutečné utkání, které se odehrálo rok před natáčením. Každopádně se mezi komparzisty objevilo mnoho skutečných příslušníků US Army, a dokonce prý i účastníci zmiňovaného mače.

Film je každopádně považován za jeden z nejlepších, v nichž se Spencer objevil. Čeští diváci si sice zvykli brát ho jako poněkud těžkopádného (i když nezničitelného) bouchače, takže role sportovní hvězdy ve výslužbě jim může připadat nepatřičná, opak je ale pravdou. Předtím, než se stal hvězdou filmovou, získal mimo jiné na plaveckém mistrovství Itálie mezi lety 1949–1957 jedenáctkrát zlatou, pětkrát stříbrnou a dvakrát bronzovou medaili. Aby se nenudil, věnoval se i vodnímu pólu. S italským reprezentačním týmem se jen těsně neprobojoval do finále OH v roce 1952 v Helsinkách.

A že ve filmu Buldozer také zpívá? Ani na tom vlastně není nic divného. Hrál také dobře na klavír, kytaru i saxofon, takže svého času vystupoval v noční klubech s jazzovým repertoárem. Skládal i hudbu pro hvězdu 60. let Ritu Pavone (79), a než se začal naplno věnovat filmové kariéře, podepsal i smlouvu s nahrávací společností RCA.

4
fotky
Související témata:

Další články

Načítám