Článek
Maďarsko není jen guláš, paprika a nezaměnitelný jazyk. Je to především země možností, velkolepých specialit a přírodních úkazů. Koupání v jeskyni, léčivé plynové lázně, sněhobílé solné terasy či proslulé víno, na kterém si pochutnávaly i vytříbené jazýčky evropské aristokracie. To jsou přírodní poklady Maďarska.
Maďarský podzim umí ignorovat skutečnost, že léto už je za námi. Není to ovšem jen proslulá Budapešť, která nabízí dokonalý odpočinek či sílu léčebných pramenů.
Medicus curat, natura sanat aneb Lékař léčí, příroda uzdravuje
Lázeňská kultura, jejíž příběhy stále ožívají nejen v učebnicích dějepisu, má v Maďarsku více než dvou tisíciletou tradici. Žádné jiné hlavní město na světě nemá tolik horkých pramenů jako Budapešť. Termální lázně Széchenyi jsou jedním z největších lázeňských evropských komplexů. Termální jezero Hévíz je největším jezerem s termální léčivou vodou v Evropě. Jeskynní lázně Miskolctapolca je unikátním vnitřním koupáním, jejímž architektem byla sama příroda. Jejich největším NEJ je však spojující síla léčivých a termálních vod, bahna a dalších přírodních specialit.

Dva tipy na poznávání: Velkolepé solné terasy Egerszalók vytvořily díky horkovodním pramenům stékajících po úbočí kopce na ploše 1 200 m2 dechberoucí krajinu sněhobílých teras. Tento výjimečný útvar, kde voda dosahuje až 68 °C, můžete navštívit i v noci, kde je nasvícen všemi barvami duhy. Pokud se budete chtít vykoupat, pak zavítejte do oblasti Miskolce. Zdejší jeskyně totiž nabízí možnost koupání ve vybudovaných jeskynních lázních s vodou o teplotě 31 °C. Na pozadí tajemných ozvěn můžete načerpat energii i díky jeskynní aquaterapii, která kombinuje tradiční lidovou medicínu a moderní technologie.
Věděli jste, že se v Maďarsku využívá zhruba 1 500 minerálních pramenů? Přestože jsou místní normy přísnější než kdekoliv jinde na světě, má Maďarsko přes dvě stě vodních zdrojů s prokazatelně léčivými účinky.

Podzimní Maďarsko: Ideální čas na vinobraní
Nedílnou součástí maďarské kultury je víno, díky kterému si tato země vydobyla zaslouženou pověst. Jedno z maďarských přísloví praví: „Kdo má víno rád, nemůže být špatný.“ Toužíte-li ochutnat bezkonkurenčně lahodné víno, pak vyrazte do proslulé vinařské oblasti Tokaj. Tento vinařský region ze seznamu světového dědictví UNESCO je místem zrodu „vína králů“. Sám král Ludvík XV. totiž údajně řekl své milence Madame de Pompadour, když jí podával sklenici tokajského Aszú: „Toto je víno králů a král vín.“ Nebyl to ale jen vytříbený jazýček francouzského krále, kdo podlehl chuti tokajského vína. Svou oblibou k němu prosluli také Mozart či Goethe.
Tokajská vinařská oblast zahrnuje město Tokaj a 26 okolních osad. Nachází se v severovýchodní části Maďarska. Pravděpodobně mezi nejznámější odrůdy vín v Tokaji patří Furmint, Hárslevelű, Muškát žlutý, Kabar či Zéta. Nezapomenutelným zážitkem je vychutnat si plnou číši v hlubinách stovky let starých vinných sklípků.

Tip: Mezi turisticky atraktivní oblasti patří také svahy vinic v okolí obce Mád. Zde můžete vyrazit objevovat jedny z nejstarších maďarských vinic.
Nezbývá než naučit se pár základních slovíček: Kisfröccs (malý střik) a Nagyfröccs (velký střik). Navštivte Maďarsko!