Článek
Vlhká uzavřená obuv, ponožky ze syntetického materiálu, veřejné sauny, návštěva bazénu nebo třeba jen špatně vyčištěný koberec u sousedů. Zdánlivě neškodné záležitosti, které jsou však rájem pro vznik nehtové plísně na nohou. Stačí chvilka a nepříjemný problém je na světě. Co s tím?
Plísňové infekce jsou velmi nepříjemným a často i dlouhodobým onemocněním, které je bohužel pro českou společnost stále ještě tabu. Mnoho z nás tento problém bagatelizuje, přehlíží, nebo dokonce trpí pocitem, že je toto onemocnění důvodem ke studu. Zdá se, že se někdy řídíme heslem: Co není vidět, jako by nebylo. Nehtová mykóza nesvědí, nebolí. Ale je velmi důležité zahájit léčbu včas. Ideálně ihned, jakmile se objeví.

Nehtová plíseň může číhat na každém kroku
Nehtová plíseň nebo také mykóza nehtů patří mezi nejčastější kožní onemocnění. Nepřenáší se jen přímým kontaktem, ale i prostřednictvím styčných ploch a předmětů. Původci plísní tak na nás mohou čekat doslova na každém kroku.
Pravda je, že v zimě nehty schováme do bot, ale chladné počasí jednou skončí. Myslete na to, že nehty, stejně jako vlasy nebo pleť, o nás mnohé vypovídají. Možná si říkáte, že si ostatní lidé našich nehtů příliš nevšímají. Jedná se přece jen o velmi malou až zanedbatelnou část těla. Opak je ale v tomto případě pravdou. A věřte nebo ne, vzhled nehtů je jedna z prvních věcí, které si na nás druzí všimnou.

Nechci plíseň!
Nehtovou plíseň zapříčiňují parazitické plísně, kvasinky a houby. Z jednoho postiženého nehtu se infekce šíří snadno a rychle na ostatní nehty. Mezi typické projevy mykózy nehtů patří změna kvality či deformace nehtů, nevzhledné žluté či černé skvrny nehtového lůžka, výrazně vyšší lomivost a štěpivost nehtů.
Máte podezření, že by se toto nepříjemné onemocnění mohlo týkat i vás? Je logické, že si možná říkáte: Nechci plíseň! Ale co s tím? Zvláště pokud se ve vás mísí pocit studu a strachu z veřejného mínění. Mějte na paměti, že nehtová plíseň je často se vyskytující a opakující se infekcí, a proto je potřeba jednat. Je nutné zdůraznit, že pokud není nehtová mykóza léčena, může se šířit na okolní nehty, a dokonce i na kůži. Mykotické onemocnění kůže se pak projevuje zčervenáním pokožky, ale co víc, také velmi nepříjemným svěděním.

Nejste na to sami
Pro efektivní léčbu nehtové plísně zvolte antimykotický přípravek optimálně v podobě roztoku s účinnou látkou naftifin, která prostupuje i do hlubších vrstev nehtu. V případě, že je napadena i kůže v okolí nehtu, je vhodné kombinovat antimykotické přípravky v podobě kožního roztoku na nehty s krémem na kůži v okolí. Před nanesením je nutné postižené místo důkladně umýt a vysušit. Nehty je doporučováno stříhat na krátko, aby se účinné látky antimykotických přípravků dostaly skutečně až k ložisku infekce. Vhodný výběr konzultujte s lékařem nebo lékárníkem.
Pokud je váš problém dlouhodobý, rozsáhlý, nereaguje na samoléčbu volně prodejnými léky proti plísni, je potřeba navštívit praktického lékaře či přímo dermatologa. Lékař zhodnotí, zda se jedná o mykózu, a doporučí vám opatření a postup léčby. Dle stavu a rozsahu postižené plochy doporučí další vhodnou léčbu. Řada léků určených pro léčbu plísně nehtů je ale volně prodejná v kamenných i internetových lékárnách.
Několik slov závěrem
Dobrá zpráva je, že nehtová plíseň se dá vyléčit. Vyžaduje ale trpělivou a pravidelnou péči, protože plíseň postihující nehty je skutečně věrným společníkem. Nikdy toto často se vyskytující onemocnění nepodceňujte. Přestože se nejedná o život ohrožující diagnózu, lidem se sníženou imunitou nebo diabetikům může komplikovat jejich zdravotní stav. Buďte v léčbě a péči důslední a vytrvalí, ať se za své nehty nemusíte nikdy stydět.