Článek
Čtyřnásobná maminka z Austrálie Jodie Connelly se jednoho dne probudila s čínským přízvukem. Může za to vzácná neurologická porucha, ovšem zaměstnanci její oblíbené asijské restaurace pro Jodie nemají příliš pochopení. Myslí si totiž, že je trollí a o přízvuk se snaží schválně.
Connelly loni v květnu diagnostikovali funkční neurologickou poruchu, kromě toho se u ní nyní vyvinul syndrom cizího přízvuku. Jde o vzácný stav, kdy postižení lidé často začnou z ničeho nic hovořit plynně cizím jazykem nebo se silným přízvukem.
Rozhodně nejde o žádnou výhodu. Kromě jiného Jodie trpí silnými bolestmi hlavy a její hlasivky se uzavíraly. Na čtyři dny přišla o hlas, a když se jí vrátil, mluvila s úplně jiným přízvukem.
„Lidé mi nevěří, že to nehraju,“ postěžovala si rodačka z Brisbane pro What's The Jam. „Často utrousí nějaké poznámky. Když si objednávám jídlo v čínské restauraci, koukají na mě nevraživě, protože si myslí, že je imituji. Pak si všimnou, že koktám, a je to dost trapné,“ popsala.
Jodie chybí její obvyklý přízvuk, ale naučila se s tím žít. Děsí ji představa, že může úplně přijít o hlas.
O syndromu cizího přízvuku Connelly nikdy předtím neslyšela, dokud jí nesdělili její diagnózu. Rodina si z ní kvůli tomu spíš utahuje.
„Nechápu, proč jsem se neprobudila třeba se sexy italským přízvukem jako jiní lidé,“ zlehčuje situaci Jodie.
Kromě toho, že přišla o svůj vlastní přízvuk, ztrácí také paměť. Kvůli diagnóze nechala práce ředitelky ombudsmana pro zdraví v Queenslandu. Podle lékařů zdravotní problémy nastaly kvůli dlouhodobému pracovnímu stresu.
S akcentem by se Jodie srovnala, ale každodenní bolesti hlavy a ztráta kognitivních schopností ji velmi omezují. Vše, od paměti po chůzi, bylo ovlivněno. Jodie nezpracovává informace jako dřív, musela se například znovu učit vařit, protože nerozuměla receptům. Slova si musí pravidelně opakovat, protože je často zapomíná.
Jedenapadesátiletou Australanku léčí neurologové, neuropsychiatři i fyzioterapeuti a zapsala se do klinické studie v Sydney v naději, že jí odborníci pomohou.
Svůj příběh sdílí, aby zvýšila povědomí o funkční neurologické poruše a syndromu cizího přízvuku. Jak sama říká, na rozdíl od jiných, kterým se nedostává takové pomoci, má štěstí, že ji blízcí podporují a léčbu si může dovolit.