Článek
Kompletní rekonstrukce podlahy obnáší kromě výměny povrchu také opravu a vyrovnání podkladu. Při využití betonových potěrů a stěrek se tak kvůli vysychání často protáhne i na týdny. Naštěstí existuje způsob, jak zrekonstruovat podlahu rychle a navíc bez vlhkosti a zbytečného zatížení.
Suché plovoucí podlahy s vyrovnávacím podsypem z lehkého keramického kameniva Liapor a podlahovými deskami představují velmi rychlé řešení pro rekonstrukci podlah. Vyhnete se s nimi navíc mokrým procesům i zbytečnému zatížení nosné konstrukce stavby, které jsou často nežádoucí při rekonstrukcích ve starších domech, na dřevěných stropech nebo třeba v půdních vestavbách. Hotová podlaha bude ihned po dokončení připravena k použití. A při dodržení správného postupu zvládne takovou podlahu zrealizovat i zručný amatér.

Správný postup
1. Jako první je nutné odstranit původní nášlapné vrstvy podlahy, starý násyp a podklad důkladně očistit.
2. U podlah na dřevěném stropě se podklad překrývá netkanou geotextilií. U podkladů betonových nebo keramických není separace nutná.
3. Následuje položení vyrovnávacího podsypu z kameniva Liapor 1-4 mm, jehož vrstva by neměla být nižší než 2 cm. Liapor je doporučeno ukládat v pruzích o cca 20 % širších, než je formát podlahových desek a podlahovými deskami ho také po pruzích zaklápět.

4. Vrstva Liaporu se urovnává a hutní pouze ručně.
5. Chcete-li zvýšit kročejový útlum, je možné mezi podlahové desky a Liapor položit ještě kročejovou izolaci.
6. Na vyrovnanou a zhutněnou vrstvu Liaporu, případně na kročejovou izolaci, se následně pokládají podlahové desky.
7. Proces vyrovnání podlahy suchým systémem obvykle končí finálním přetmelením a přebroušením spár dle doporučení výrobce podlahových desek.
8. Na takto připravený podklad lze pokládat jakoukoliv nášlapnou vrstvu (vinyl, dlažbu, koberec atd.).

Vyhněte se chybám
Ralizace podlahy suchou cestou je celkem snadná. I tak s sebou nese ale jisté riziko chyb. Podívejte se, jaké jsou ty nejčastější a jak se jim vyhnout.
1. Jako vyrovnávací podsyp suchých plovoucích podlah se používá výhradně nejjemnější frakce keramického kameniva Liapor s průměrem zrn 1-4 mm.
2. Aby zůstala vrstva podsypu stabilní, je nezbytné zamezit úniku zrn Liaporu do spár a prasklin v podkladu nebo přilehlých stěnách. Ty je nutné před montáží zatmelit nebo jinak utěsnit.
3. Vrstvu kameniva Liaporu nikdy nesmíte ukládat najednou v celé ploše místnosti! Liapor, ať už jakkoliv zhutněný, není v ploše pochozí bez provizorního zakrytí. Zásyp je proto vhodné ukládat v pruzích jen o cca 20 % širších, než je formát zvolených podlahových desek. Stejně tak, po částech, probíhá i zaklápění podlahovými deskami.
4. Urovnání a hutnění Liaporu se provádí pouze ručně pomocí hliníkových stahovacích latí, hladítek a vodováhy. Kontrola správného provedení zhutnění je taková, že se na vrstvu keramického kameniva položí odřezek podlahové desky velikosti cca 50 x 50 cm a pokud si na desku stoupne statný dospělý člověk, neměla by se pod ním deska hýbat.
5. Pro zaklopení lze zvolit minimálně 25milimetrové OSB desky, sádrovláknité, sádrokartonové, cementotřískové, případně i další desky, které se pokládají a spojují dle doporučení jejich výrobce.

Poradenství od výrobce
Další informace a kontakty na obchodně-technické poradce najdete na liapor.cz.