Článek
Mamologie je lékařský obor specializující se na diagnostiku a léčbu onemocnění ženských prsů. Jak se ženy mohou případné rakovině prsu bránit?
Neexistuje jiná možnost, jak nádor, nebo jeho hrozbu odhalit, než podstoupit vyšetření některou ze zobrazovacích technik – sonografickým či mamografickým vyšetřením. V soukromém lékařském centru Firm Clinic sídlícím v Jesenici u Prahy, zaměřujícím se na mamologii a ultrasonografii, se o vás postarají velmi zkušené lékařky - specialistky, které znají terén prsu i po plastických operacích, mají zkušenosti s implantáty a nehrozí tedy zkreslení či mylná interpretace výsledků. Cílem je nejen včas odhalit nádorové onemocnění, ale také seznámit pacienta s možnou prevencí (např. výuka samovyšetření prsu).
Vzhledem k tomu, že se jedná o choulostivé vyšetření, celý tým si zakládá na tom, aby se klienti během návštěvy cítili komfortně. Klinika garantuje krátké objednávací doby a nabízí nadstandardní vybavení včetně špičkového ultrazvukového přístroje Canon Aplio a. Výhodou oproti obdobným specializovaným centrům je, že v případě patologického nálezu a podrobnější diagnostiky a léčby, klinika zajišťuje pro své klienty péči na specializovaném pracovišti.

Zdravé ženy mají celoživotní riziko vzniku rakoviny prsu okolo 8 %. To znamená že 8 žen za 100 zdravých žen se dožije svojí rakoviny prsu. Ženy, které mají zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu - mají nějaké rizikové faktory (např. dědičnost), mají toto celoživotní riziko ještě vyšší.

Mamoložka MUDr. Renata Kalajová radí, jak ženy mohou onemocnění předejít, případně nemoc odhalit včas - ženy by měly dodržovat primární a sekundární prevenci. „V rámci primární prevence by ženy měly mít děti před 30. rokem věku, měly by kojit, hormonální substituci užívat, jen když je to nutné, u hormonální stimulace před IVF chodit na vyšetření jednou za 6 měsíců po dobu 2 let, měly by si udržovat přiměřenou hmotnost ke své výšce a 3 x týdně 1 hodinu sportovat. To je taková všeobecná revence, jak rakovině prsu předejít,“ shrnula.
„Pak je sekundární prevence, kdy již u žen hledáme časná stádia rakoviny prsu. Ženy by měly chodit od 30 let na pohmatové vyšetření a sonografické vyšetření 1× ročně a od 45 let by k tomuto vyšetření ještě měly přidat mamografii každé 2 roky. Cílem těchto preventivních vyšetření je najít rakovinu prsu - bulku co nejmenší, protože v takto časném stadiu rakoviny prsu se můžou ženy z rakoviny úplně vyléčit,“ vysvětluje.