Hlavní obsah
Článek

Země vycházejícího slunce se prezidentu Petru Pavlovi ukázala v tom nejlepším světle a program tu měl dost nabitý. V Japonsku došlo na návštěvu slavného hradu Himedži, svezení legendárním rychlovlakem Šinkansen i uctění památky obětí výbuchu atomové bomby v Hirošimě.

Hrad Himedži, jednu z nejznámějších japonských památek, proslavila nejen jeho historie, ale i natáčení filmového Jamese Bonda. U příležitosti státní návštěvy s jeho představiteli podepsali zástupci Pražského hradu memorandum o spolupráci.

Starosta stejnojmenného města Hidejasu Kijomoto pak ocenil nejen fakt, že oba hrady patří na seznam světového dědictví UNESCO. Vyjádřil také respekt Česku za to, že se stalo domovem ukrajinských uprchlíků.

„Mám za to, že právě za současné nejisté a nestabilní mezinárodní situace dojde díky uzavření partnerství mezi oběma našimi hrady, které jsou symboly mírové jedinečnosti, svobody a demokracie, k rozšíření rozmanité výměny v široké škále oblastí, jako jsou kultura, umění, průmysl, cestovní ruch či vzdělávání,“ nechal se slyšet.

„Česko a Japonsko sdílejí úctu ke kulturním hodnotám, lásku k řemeslu i k příběhům, které se nesou staletími. A právě hrady, tak odlišné a přitom v mnohém příbuzné, tyto příběhy vyprávějí s mimořádnou silou,“ zdůraznil Pavel.

Následně v Hirošimě uctil památku obětí, navštívil zde také Atomový dóm českého architekta Jana Letzela. Na programu má i zahájení Českého národního dne na světové výstavě, která se v japonské Ósace koná od dubna do října. Došlo i na jízdu rychlovlakem sítě vysokorychlostních železnic jménem Šinkansen, který dosahuje rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Což je něco, o čem se nám v Česku může tak akorát zdát.

V závěru návštěvy se Pavel přesunul do Tokia, kde se setkal s císařem Naruhitem i premiérem Išibou. Čeká ho také přednáška na Tokijské univerzitě a společně s japonským ministrem obrany zahájí česko-japonské obchodní fórum.

9
fotek

Další články

Načítám