Hlavní obsah
Článek

Spolu s Josefem Klímou nebo Jankem Kroupou patří Jaroslav Kmenta k nejznámějším investigativním novinářům, kteří se věnují oblasti českého zločinu. Podle kauz, které zpracovával, vznikly i filmy o nejslavnějších postavách podsvětí, Františku Mrázkovi a Radovanu Krejčířovi.

„Když se zpětně dívám na Příběh kmotra, což je film o Mrázkovi, říkám si, jak jsme byli ještě mladí a nezkušení a byla to spíš televizní inscenace, ale svoji sílu to má a jsem vděčný, že to vzniklo, protože to má i historickou hodnotu. Následující dvojdílná GangsterKa s tím vlastně souvisí, protože je o Radovanu Krejčířovi a jeho život se s tím Mrázkovým v realitě prolínal,“ míní Kmenta.

Novinář dva měsíce poté, co Radovan Krejčíř uprchl z Česka, měl možnost odjet na seychelské ostrovy, kde zločinec v té době našel útočiště, a natočit s ním rozhovor. Selanka to ale rozhodně nebyla. „Přemýšlel jsem jen o tom, jaké si vezmu žabky a bermudy, a myslel jsem, že to bude v pohodě, když s rozhovorem souhlasil. Navíc taková lokalita, továrna na rekreaci,“ vzpomínal.

„Ten průběh ukázal, že to nebyla dovolená u moře. V jednu chvíli na mě byl dost naštvaný, chtěl mi vyhodit diktafon do moře, když nebylo po jeho. Pozval mě na večeři, abych se seznámil s jeho rodinou a spolupracovníky. Začali se o mně bavit velmi nepříjemně, obrátil se na jednoho spolupracovníka s tím, jestli pro mě vykope díru v zemi. Byla to jejich mafiánská legrace, ale mně to vtipné nepřišlo. Spíš takové drama,“ vyprávěl.

Přesto by se za ním klidně vypravil i do Jihoafrické republiky, kde je Krejčíř aktuálně vězněn. „Kdyby souhlasil, samozřejmě bych jel. V tom vězení by to bylo bezpečnější,“ smál se Kmenta, který přiznal, že strach o život zažil několikrát. „V některých situacích mi velmi nepříjemně vyhrožovali, týkalo se to i mé rodiny a dětí. To pak přemýšlíte o tom, zda tu práci ještě dělat. Ale vždycky jsem se z toho dostal a řekl si, že když mají sílu dělat to jiní kolegové, nevzdám to ani já a půjdu dál,“ uzavřel.

5
fotek

Další články

Načítám