Jiří Bartoška (75 let)
herec, prezident karlovarského filmového festivalu

Bulvární status: Úspěšně šéfuje karlovarskému filmovému festivalu Autor: ac


Jiří Krampol a Josef Vinklář v krimi filmu Pumpaři od Zlaté podkovy

Jiří Krampol a Josef Vinklář v krimi filmu Pumpaři od Zlaté podkovy Foto: reprofoto Pumpaři od Zlaté podkovy

Krampol s knírem, mladý Bartoška i Vinklář. Mrkněte, jak vypadali, když v kriminálce (1978) kradli ve velkém

Za totality se atraktivita zaměstnání posuzovala podle toho, co si člověk mohl v práci nakrást, nebo kde získal co nejvíce úplatků, případně valut. Nejžádanějšími obory proto byly číšník, automechanik, řezník, zelinář, taxikář, řidič uhelných skladů, kuchař, pumpař…

Mnozí měli styky i na těch nejvyšších místech a běžní lidé jim podkuřovali, protože přes ně mohli sehnat nedostatkové zboží nebo třeba tuzexové bony či devizové přísliby na Západ. Rčení: Kdo nekrade, okrádá rodinu, bylo zkrátka v kurzu.

Jiří Adamec jako žárlivý psychopat v drsné kriminálce. Ve vaně utopil Pyšnou princeznu

Téma rozkrádání socialistického majetku si vzala na paškál kriminálka Pumpaři od Zlaté podkovy (1978) režiséra Otakara Fuky (✝75). A jak název napovídá, příběh se točí kolem zaměstnanců jedné benzinky, kteří umí velmi šikovně přesměrovat část zisku do vlastních kapes.

Partu podnikavců tvoří vedoucí Vávra (Josef Vinklář ✝76), bývalý stavební inženýr Stejskal (Miroslav Moravec ✝70), samolibý podvodníček Karafa ( Jiří Krampol (84)) a starý pán před důchodem Dvořák (Václav Lohniský ✝59), který jako jediný nechce mít s nekalými kšefty nic společného.

Do této situace přichází jako nový zaměstnanec mladík Zdeněk Černý ( Jiří Bartoška (75)). Je zvídavý a rychle se zapracovává. Pochopí i systém dělení zisku. Ve Vávrovi a ostatních záhy vzbudí důvěru, avšak brzy začne prosazovat své právo na rovný díl ze zisku…

Bartoška točil honičky sám

Jiří Bartoška byl už tehdy silný kuřák a údajně si ve smlouvě vymínil, že bude moci na benzince kouřit. Nakonec mu to opravdu povolili. Herec při jedné příležitosti zavzpomínal i na to, jak bylo natáčení náročné. Točilo se v lednu a v únoru, kdy hodně mrzlo, a filmovým pumpařům se občas stalo, že jim přimrzla ruka k čerpací pistoli. Tehdy ji totiž museli mít při tankování pořád v ruce, protože neměla pojistku a nedržela v nádrži.

Jiřina Švorcová dostala při natáčení Krále Šumavy zabrat. Štáb ji stahoval do močálu a chlapa jí přebrala Jirásková

Bartoška také zmínil, že si při natáčení připadal tak trochu jako Jean-Paul Belmondo, protože všechny automobilové honičky absolvoval sám bez kaskadéra.

Osvaldová a její vzpomínka

O svou vzpomínku se podělila i Gábina Osvaldová (67), která v Pumpařích hrála úřednici Semerádovou z OPBH (pro mladší ročníky: Okresní, případně Obvodní podnik bytového hospodářství, který se staral o domy a byty v socialistickém Československu). Námět filmu se totiž týkal deliktu, za který tehdy zrovna seděl její bratranec. I z toho důvodu viděla film jen jednou.

„Karate je svinstvo…“

Tehdejší ředitel Benziny podal proti natáčení a obsahu filmu stížnost. Problém byl v tom, že zdaleka ne všichni pumpaři byli podvodníci. Nebylo mu to nic platné. Ruku na srdce: koho by zajímal příběh o slušných čerpadlářích, kolem kterých se nic dramatického neděje?

Nový pár Jiří Krampol (82) a Zuzana Bubílková (68)? Moderátorka si pro vztah vytyčila jasné limity!

Právě z Pumpařů pochází známá hláška „karate je svinstvo“, kterou pronese postava Jiřího Krampola ve scéně, kdy lakomému taxikářovi kolenem promáčkne kapotu. Točilo se na několika místech v Praze, mj. v Motole (zde stojí například filmový motel Zlatá podkova, dnes Hotel Golf) a v Malé Chuchli. Motorest (Stará pošta) najdete ve Zdibech. Šlo o oblíbené místo relaxace stranických funkcionářů a točil se tu i jeden díl 30 případů majora Zemana. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků