Eva Gerová (vlevo) a Adina Mandlová

Eva Gerová (vlevo) a Adina Mandlová Foto: Martin Pekárek / CNC / Profimedia

Pohledná, ale polozapomenutá. Tahle filmová kráska neměla manýry, i když točila s hvězdami

Typově připomínala věčného diblíka Věru Ferbasovou (✝62) a její kariéra u filmu trvala pouhé tři roky. Během ní ale stačila Eva Gerová (4. 3. 1920-5. 6. 2013) natočit dvanáct filmů, díky kterým se navždy zapsala do dějin čs. kinematografie. A protože mnohé z nich se reprízují dodnes, její pohlednou a usměvavou tvář znáte nejspíš i vy.

Debut po boku Kabátové a filmového idolu

K nejznámějším filmům, ve kterých si Gerová zahrála, patří komedie Otec Kondelík a ženich Vejvara (1937). Svůj debut před kamerou si ale sympatická slečna odbyla už rok předtím, ještě jako šestnáctiletá. V romantickém dramatu Manželství na úvěr ztvárnila mladší sestru hlavní hrdinky v podání Zity Kabátové (✝99). Tento příběh, natočený na motivy románu Marie Blažkové Spodní tóny, měl velmi příznivý ohlas a zájem filmového publika si udržel po celou zimní sezónu 1936/1937.

Profesor Matulka (✝52) z Cesty do hlubin študákovy duše dobrovolně fáral do dolů. Smrt si pro něj přišla příliš brzy

Gerová později vzpomínala, že z natáčení jí nejvíc utkvěl v paměti velký krasavec a idol všech slečen Antonín Novotný (✝92). Ona sama však v tomto filmu podala tak dobrý výkon, že se nabídky začaly hrnout.

Točila hlavně červenou knihovnu

Dále si zahrála například dvojroli v Kariéře matky Lízalky (1937), natočila mj. také filmy Pán a sluha, Slečna matinka či v komedii Jarka a Věra (všechny 1938). Naposledy se na stříbrném plátně objevila v komedii Venoušek a Stázička (1939). Odehrála v ní titulní roli Stázičky Vaňousové, přičemž jejím hereckým „partnerem“ – Venouškem Huňáčkem – byla Věra Ferbasová, s níž Gerovou často srovnávali.

Manýry jí byly cizí

Ve filmech se Eva Gerová objevovala i po boku dalších velkých hvězd, jako byli Adina Mandlová (✝81), Ladislav Pešek (✝79) či Jindřich Plachta (✝52). V několika filmech byl jejím partnerem tehdy velmi populární slovenský tenorista František Krištof-Veselý (✝73). Jako herečka byla k sobě Gerová velmi kritická a hvězdné manýry, které pěstovaly zejména některé kolegyně, jí byly zcela cizí.

Manželé, děti, knihy…

A tak není divu, že neměla problém dobrovolně ukončit slibně rozjetou hereckou kariéru. V 18 letech si totiž dělala řidičák a zdravotní potvrzení jí tehdy vystavil MUDr. Jaroslav Šanovec. Zamilovali se do sebe a po svatbě v roce 1939 pověsila tehdy 19letá Eva Gerová herectví na hřebík. Věnovala se plně rodině a dvěma dětem, které se jí narodily během války. Po jejím ukončení už na herectví neměla ani pomyšlení – její tvář se do budovatelských filmů opravdu nehodila.

Milovala ho Adina Mandlová, která mu posílala balíčky do koncentráku. Známý herec ji ale po válce drsně odkopl

Její velkou vášní se naopak staly knihy. Vystudovala knihovnickou školu, krátce studovala i na filozofické fakultě a celý život pak pracovala v Městské knihovně v Praze. O tom, že práce byla jejím velkým koníčkem a vlastně i posláním, svědčí, že do penze šla Gerová až v roce 1993, ve svých 73 letech.

Otravná tetička z Jáchyme, hoď ho do stroje po válce přišla o majetek a manžel skončil v base

Manželství s doktorem Šanovcem celý život nevydrželo. Po třiceti letech se rozvedli a někdejší úspěšná herečka se vdala podruhé za lingvistu Jiřího Páva. S ním prožila dalších čtyřicet let a láskyplné manželství ukončila až jeho smrt. Eva Gerová byla aktivní až do konce svého dlouhého života, zajímalo ji dění na naší kulturní scéně i politika. Mimochodem, její příjmení Gerová bývá někdy nesprávně uváděno jako Gérová. Ve skutečnosti jde o umělecké jméno, které vzniklo zkrácením jejího původního jména Branbergerová. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků