Královská rodina během oslav Trooping the Colour v roce 2015

Královská rodina během oslav Trooping the Colour v roce 2015 Profimedia.cz

Většina členů rodiny včetně Williama a Harryho to za královnou nestihla. Kdo byl u jejího lůžka až do konce?

Včerejší cesta do Balmoralu byla dozajisté tou nejsmutnější, kterou členové britské královské rodiny kdy podnikli. Především i proto, že rozloučit se s maminkou a babičkou Alžbětou II. (✝96) už většina z nich nemohla.

Svou roli v tom sehrál nejen fakt, že se zdravotní stav nejdéle vládnoucí panovnice v britských dějinách nečekaně rychle zhoršoval, ale i skutečnost, že nepobývala v Londýně, nýbrž ve Skotsku, kam se většině příslušníků rodiny nepodařilo dorazit včas.

Byla tou nejzářivější duhou nad Británií! Podívejte, jak královna uměla svými kostýmky rozveselit každý pochmurný den

Poté, co se ve čtvrtek ráno začali lékaři vážně strachovat o královnino zdraví, rodina se okamžitě rozjela směrem do sídla Balmoral, kde v posledních týdnech pobývala. Kvůli obavám o její kondici zde také v úterý navzdory tradicím přijala novou premiérku Liz Truss a jmenovala ji do úřadu. Ten den vypadala svěží a rozdávala úsměvy, ale právě náročný program se měl podílet na královnině vysílení.

Charles je novým britským králem: Připomeňte si moment, kdy přišel na svět, a jeho dospívání v osamění a nepochopení

Jelikož její zhoršující se zdraví nabralo nečekaně rychlý spád, většina členů rodiny narychlo rušila své plány a spěchala do Skotska. U lůžka s Alžbětou II. však v poslední momenty jejího života byli pouze syn a následník trůnu princ Charles a její dcera Anne. Další synové Andrew a Edward stejně jako vnukové William a Harry se již rozloučit nestihli. 

Dagmar Plecháčová , Super.cz


Časová osa článků