Dana Vávrová jako Leontýnka v Ať žijí duchové!

Dana Vávrová jako Leontýnka v Ať žijí duchové! Profimedia.cz

Leontýnka (✝41) z Ať žijí duchové! zemřela příliš brzy. Statečný boj s vážnou nemocí

Dana Vávrová (9. 8. 1967-5. 2. 2009) rozhodně nebyla herečkou jedné role, přesto si ji všichni dodnes spojují hlavně s postavou Leontýnky z dětské hudební komedie Ať žijí duchové! (1977). Když film přišel do kin, všechny holčičky chtěly vypadat jako ona a pubertální kluci si na ni tajně mysleli. Roztomilé okaté dívence zajistila role mimořádnou popularitu, a ještě dlouho po odvysílání filmu na ni lidé na ulici volali „Leontýnko!“

Takhle se změnil představitel Dlouhého Janka z Ať žijí duchové! Nikdy se neoženil a živí se hudbou

Dana Vávrová stála před kamerou poprvé už v pěti letech, maminka ji brávala na natáčení spolu s její starší sestrou Hanou, dnes Heřmánkovou (59). Sympatická dívenka okouzlila svým talentem, a tak není divu, že se vedle Leontýnky dočkala celé řady hereckých příležitostí. Objevila se například ve filmu Jak se točí Rozmarýny (1977) či v seriálech Arabela (1980), My všichni školou povinní, Bambinot (oba 1984) aj.

Osudové setkání

Ve třinácti letech vyhrála Vávrová konkurz a německý režisér Franz Peter Wirth (✝80) ji obsadil do hlavní role židovské dívky Janiny David z Varšavy v televizním seriálu Ein Stück Himmel (Kousek nebe, 1982).

Perličky z natáčení Ať žijí duchové!: Opravdová láska Leontýnky k Jendovi i válka mezi Jiřím Sovákem a dětmi

Seriál měl úspěch, tvůrcům přinesl řadu ocenění a po pěti letech se točilo jeho pokračování. Pro talentovanou slečnu to byla nejen další herecká příležitost, ale také osudový zlom. Během natáčení se totiž zamilovala do kameramana filmu a pozdějšího režiséra Josepha Vilsmaiera (✝81), který byl o 28 let starší než ona.

Škarohlídům to nevyšlo

Přes velký věkový rozdíl se za něj po nějakém čase provdala, i když ji od tohoto kroku množství lidí odrazovalo.

Jak dnes vypadá hvězda filmu Jak se točí Rozmarýny, která plakala kvůli oholené hlavě? Herečka vzpomínala na natáčení

Do Německa se vystěhovala legálně, ale úřady nenesly její odchod úplně nejlíp, a tak se o ní nějaký čas vůbec nesmělo psát. Navzdory škarohlídům jí to s Vilsmaierem klaplo a z jejich vztahu vzešly tři dcery: Janina, Theresa a Josefina.

V Německu se jí dařilo

Vávrová se pak v Německu prosadila nejen jako herečka. Stala se z ní i uznávaná režisérka. V roce 1998 představila na filmovém festivalu v Karlových Varech své drama Hunger – Sehnsucht nach Liebe (Hlad – touha po lásce, 1997), věnované poruchám příjmu potravy. Režírovala také snímek Poslední vlak (2006) o tragickém osudu posledního transportu berlínských Židů, který směřoval do koncentračního tábora v Osvětimi.

Představitel Dlouhého Janka promluvil o zákulisí Ať žijí duchové!: Kvůli poprsí obdařených baletek dostal od režie vyhubováno

Tématika 2. světové války se objevila i v posledním filmu, ve kterém si Dana Vávrová zahrála. Televizní snímek Zkáza lodi Gustloff natočil v roce 2008 její manžel a svěřil jí v něm jednu z hlavních rolí.

Nemoc udeřila náhle

O tom, že představitelka Leontýnky bojuje se zákeřnou nemocí, věděla jen její rodina. Prala se s ní statečně, ale rakovina děložního hrdla postupně metastázovala do jater a do plic. Po vyčerpávajícím boji Dana Vávrová zemřela na mnichovské klinice, obklopena svými nejbližšími. Bylo jí tehdy pouhých 41 let. Dnes by oslavila 55. narozeniny. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků