Film o tragickém osudu českých lyžařů vznikal v extrémních podmínkách.

Natáčení jim nekomplikoval jen covid, ale i mráz. Herci to v drsné zimě museli vydržet bez rukavic

Dlouho očekávaný snímek Poslední závod, který se objevuje od 23. 3. v českých kinech, vznikal za velmi komplikovaných podmínek ve velmi křehké době pandemie. Navíc herci v exteriérech a jeho tvůrci čelili dost drsným přírodním podmínkám.

„Film jsme chystali sedm let. Připravil jsem třináct verzí scénáře, asi dvakrát se natáčení odkládalo. Ale běhám dlouhé tratě, a tak jsem na to zvyklý. Příběh jsem si vybral i proto, že rozumím mentalitě sportovce. Tomu, když chce sportovec vyhrát závod a třeba za to i položit život,“ říká režisér filmu Poslední závod Tomáš Hodan.

Většina herců ale drsné podmínky při natáčení ocenila. Mohli si prý odžít celou atmosféru příběhu naplno. „Člověk si musí v první řadě říci, že mu není zima. Ačkoli je v diskomfortu, musí zůstat milý na okolí,“ poznamenává herec Kryštof Hádek (40), který si ve filmu zahrál Bohumila Hanče.

Vojín Kyslík z Chlapci a chlapi: Podívejte se, jak vypadá s plnovousem

Za pravdu mu dává jeho kolega Jan Nedbal. „Zbožňuji, když to jde do extrémů a když si to člověk může odžít. Bylo to tak drsné, jak to drsné má být. Jsem úplně nadšený. Miluji, když se točí v přírodě. Zbožňuji hory, běžky. Měli jsme neuvěřitelnou partu lidí. Od prvního dne mám pocit, že spolu točíme celý život,“ vypráví představitel Feistauera.

„Když jsme na horách putovali bez čepic a bez rukavic, tak to někdy bylo docela mrazivé a místy opravdu extrémní,“ říká Marek Adamczyk, který ve filmu hraje roli Emericha Ratha.

Minus 15 stupňů a prudký vítr. Takhle vznikal film o závodě v běhu na lyžích, který skončil tragédií

„Jednou jsem se mimo natáčení šel projet. Byla mlha. Chtěl jsem se podívat na pramen Labe. Vyšel jsem a během chvíle se najednou úplně změnilo počasí. Vždycky mi říkali, že musím vidět od tyče k tyči. A najednou jsem tu druhou tyč začal ztrácet, a tak jsem se radši vrátil, protože bych se tam párkrát otočil a nevěděl bych vůbec, kde jsem,“ vzpomíná Jaroslav Plesl, představitel Jaroslava Rösslera-Ořovského.

Jak sami herci říkají, atmosféra na place byla velmi silná. Všichni si vážili toho, že mohou pracovat, a všechny překážky zvládali s velkou lehkostí. „Věděli jsme, v jaké době natáčíme. Pandemie sebere třeba třicet procent výkonu produkce. Zároveň jsme měli trochu štěstí v neštěstí, protože s tím, že se zakázal pohyb osob, byly Krkonoše prázdné, a to nám velmi pomohlo při natáčení,“ přibližuje situaci kolem natáčení producent Ondřej Beránek. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků