Britka upravila čínskou vázu kladivem, ochudila se o 5 miliónů

Kdyby se nejmenovaná britská žena ze Salisbury nesnažila "vylepšit" vázu z období dynastie Čching kladivem, mohla by za ni dostat v přepočtu až sedm miliónů korun. Takto se s poškozenou vzácnou keramikou musí smířit už „jen“ s částkou dosahující v korunách asi 1,4 miliónu. Tedy aspoň tak ji znalci umění odhadují v chystané aukci.

Majitelce se nelíbil límec na hrdle vázy, a tak ho kladivem „opatrně“ otloukla. Cennou keramiku přitom nenávratně poškodila a sebe ochudila minimálně o 5,5 miliónu korun.

Komické na celé situaci je, že dotyčná majitelka nebyla s vázou spokojená ani poté a dala ji přítelkyni, aby si do ní mohla dávat květiny. Po letech k přítelkyni přišla na zahradu a viděla vázu v záhoně, tak si ji vzala zpět.

Nedávno chtěla starou vázu vyhodit, ale do oka jí padla zpráva o aukci téměř shodného kusu porcelánu, který majitelům vynesl dvě stě tisíc liber, tedy asi 5,5 miliónu korun.

„Má to nějakou hodnotu, nebo nemá? Protože je to poškozené, je to bezcenné? Mám to vyhodit? Mám to od svých praprarodičů,“ napsala majitelka vázy v emailu adresovaném aukční síni Woolley and Wallis.

„Poslala nám email s fotografií, okamžitě jsme jí odpověděli, ať to v žádném případě nevyhazuje,“ komentovala příběh vzácné keramiky Clare Durhamová z dražební společnosti.

Váza pochází z období dynastie Čching a její vznik je datován zhruba mezi lety 1821 až 1850.