Eduard Izotov jako Ivánek a Natalja Sedych coby Nastěnka v pohádce Mrazík

Eduard Izotov jako Ivánek a Natalja Sedych coby Nastěnka v pohádce Mrazík Foto: reprofoto Mrazík

Pestré osudy hvězd Mrazíka. Ivánka zlomil žalář, Nastěnku málem uškrtil žárlivý přítel. A jak dopadla Marfuša?

Na legendární ruské filmové pohádce Mrazík vyrostlo několik generací a urostlý chasník Ivánek dodnes udivuje svou silou, půvabná Nastěnka zas svou křehkostí. Pohádka, jak už to bývá, měla šťastný konec. Ivánek si vzal Nastěnku a jedli, pili, hodovali...Happy endem ale ve skutečnosti skončil jen život představitelky podlé Marfuši.

Z pohledného chasníka zlomeným vězněm

Ivánka ztvárnil herec Eduard Izotov (✝66), jehož osud skončil tragicky. Jeho životní příběh přitom začal jako pohádka. Talentovaný herec byl krásný, urostlý, mladý muž, který navíc hezky zpíval, role se tedy jen hrnuly. V roce 1964 pak přišla Eduardova životní role - Ivánek z Mrazíka z něj udělal hvězdu první velikosti. Dokonce o něm psali i v USA. V Sovětském svazu ale byla sláva velmi pomíjivá.

Herce jednoho dne přímo na ulici zatkli milicionáři. A to i s jeho přítelkyní Irinou. Izotov vyfasoval tři roky vězení za to, že se na černém trhu pokusil vyměnit zlato a valuty za rubly. Soud navíc herecké hvězdě zkonfiskoval veškerý majetek, a tak byl rázem na úplném dně.

5 zajímavostí z Mrazíka: Marfuša s pijavicemi, jídlo potřené benzínem a zamilovaná Nastěnka

Úspěšného a pohledného muže žalář zlomil. Jen krátce poté, co byl propuštěn z vězení, ho bohužel postihla mozková příhoda. Chřadnoucí padesátník byl bez práce a měl problémy s pamětí, brzy nato ho navíc postihly další mrtvice. Následky byly hrozivé - přidaly se problémy s rovnováhou, paměť se nadále zhoršovala a herec skončil na invalidním vozíku. Nakonec dožil v léčebně dlouhodobě nemocných.

Éterická Nastěnka díru do světa neudělala

Představitelka Nastěnky Natalja Sedych (73) se na konkurz vypravila v necelých 15 letech bez vědomí rodičů. Roli nakonec dostala a díky ní se proslavila. V dalších filmech už ale díru do světa neudělala. Diváci ji mají možnost vidět v moskevském divadle, občas se mihne v nějaké menší filmové roli.

Táhl z ní alkohol a cigarety, herci z ní šíleli. Sexbomba Marilyn Monroe pila kolegům v Někdo to rád horké krev

V lásce se jí bohužel moc nedařilo. Manžel se s ní rozvedl a jediný syn zůstal u něj. A jeden z jejích milenců se ji pokoušel uškrtit a pak na ni ještě vytáhl nůž. Naštěstí přežila. Mnohem úspěšnější než ona byla její nevlastní sestra z Mrazíka Marfuša.

Z ošklivé Marfuši ruskou legendou

Roli Marfuši získala herečka Inna Čurikovová (78), která režiséra Mrazíka Alexandra Roua zaujala tím, jak louskala ořechy, což patří k nejznámějším scénám z populární pohádky.

Čurikovová, která byla ve skutečnosti pohledná, měla z role ošklivé Marfuši velký mindrák. Dokonce prý uvažovala, že odejde od filmu. Naštěstí to neudělala a v Rusku dnes patří k hereckým legendám. Na rozdíl od ošklivé Marfuši, která skončila v Mrazíkovi neslavně, se jí na filmovém plátně nebývale dařilo.

Mlynáře Máchala utýrala v pohádce S čerty nejsou žerty manželka. Herec se ve skutečnosti nedožil ani premiéry

Osudovým jí v tomto směru byl její manžel, režisér Gleb Panfilov, který ji zásoboval hlavními rolemi ve svých filmech, z nichž zmiňme Ohněm se nepřebrodíš, Začátek, Téma nebo Vassa. Především na prvních dvou si takzvaně udělala jméno. Svůj poslední film Sto minut iz zhizni Ivana Denisovicha natočila letos. 

Anna Veškrnová , Super.cz


Časová osa článků