David a Tomáš Svobodovi

David a Tomáš Svobodovi Foto: archiv Alsa, z.s.

Rozeznáte je? Olympionik David Svoboda s dvojčetem Tomášem si jsou podobní jako vejce vejci

Již pět let vzniká kalendář, jehož výtěžek poputuje na pomoc pacientům s ALS, amyotrofickou laterální sklerózou, a jejich rodinám, a letošek není výjimkou. Mezi prvními se před hledáček fotografky Alžběty Jungrové postavili dva bratři, dvojčata David (37) a Tomáš Svobodovi.

David a Tomáš jsou oba úspěšní sportovci, sport je pro ně životním stylem. V současné době připravují speciální základní školu pro talentované sportovce, pro které je složité skloubit dobré vzdělání a sport na profesionální úrovni.

Něco pro dámy: Bronzový tanečník ze StarDance a úspěšný olympionik David Svoboda se svlékl do plavek. Nemá gram tuku navíc

Oba bratři sportují odmalička, oba mají také magisterský titul na FTVS UK, proto si dobře uvědomují, jak důležitý pohyb pro člověka je. A pacienti, kteří onemocní amyotrofickou laterální sklerózou, pomalu přicházejí o schopnost ovládat své svaly.

„Pohyb je základní životní potřebou každého z nás, nejen pro sportovce. ALS je vážné pro všechny bez ohledu na věk nebo profesi. Snažíme se pomáhat, dokud to jde. Člověk nikdy neví, kdy se ocitne v roli toho, kdo bude potřebovat pomoct a bude odkázán na pomoc druhých,“ vysvětluje Tomáš.

Na fotkách pro charitativní kalendář na rok 2022 jsou bratři Svobodovi spolu. Zeptali jsme se, jestli nemají nějaký tip, jak je od sebe rozpoznat. „Sami tenhle problém neřešíme, takže vám nemám co poradit. Pochopitelně si připadáme velmi rozdílní,“ smál se David.

David i Tomáš Svobodovi se zúčastní také závodu Prague City Swim, který proběhne 11. září na Střeleckém ostrově a kde mohou organizaci podpořit i ostatní. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků