Světla Svozilová a Vlasta Burian, který byl ve filmu Provdám svou ženu okouzlen i Zitou Kabátovou.

Světla Svozilová a Vlasta Burian, který byl ve filmu Provdám svou ženu okouzlen i Zitou Kabátovou. Foto: reprofoto Provdám svou ženu

Herecká kráska v černém kombiné oslnila ve známé komedii ženatého Vlastu Buriana. Stála by mu za hřích!

Filmy s Vlastou Burianem (✝70) nezestárly ani po mnoha desítkách let od svého vzniku. Mnohé z nich jsou často reprízované, a tak je většinou známe téměř nazpaměť, ale s některými se na obrazovkách přece jen tak často nesetkáváme. K poměrně opomíjeným titulům patří i komedie Provdám svou ženu. Určitě si ji v neděli nenechte ujít, protože nabízí skvělou zábavu a řadu vtipných scének, u kterých se budete dobře bavit.

Natáčení známé komedie s Vlastou Burianem narušil i K. H. Frank. Arogantní nácek měl už tehdy chování řeznického psa

Vlasta Burian se v ní objeví v roli potrhlého profesora botaniky Blahomrava Ducánka, který se snaží „převychovat“ masožravou rostlinu na vegetariánskou. Kvůli svým pokusům zcela zapomene i na to, že je ženatý, ale to se brzy změní. Manželka, rozmarná operetní diva Lucy, ho sice před sedmi lety opustila kvůli milenci, ale teď se kajícně vrací domů. O její existenci neměl přitom nikdo z profesorova okolí tušení – ani jeho hospodyně Veronika, ani přítel Potužník. Ducánkovi, který chce v klidu bádat, je manželčina přítomnost na obtíž. Proto se pustí do komplikované akce, aby se jí elegantně zbavil.

Film plný hvězdných jmen

Komedii o tom, co způsobí návrat nevěrné manželky, natočil režisér Miroslav Cikán (✝65) podle úspěšné hry autorů Jindřicha Hořejšího a Julia Lébla z repertoáru Divadla Vlasty Buriana. Režisérovi se podařilo zvládnout Burianův temperament, a tak zůstal dostatek prostoru i pro další výborné herecké výkony.

Ženy mu ležely u nohou, ale odmítl i Adinu Mandlovou. Slavný filmový milovník si po válce odseděl rok v kriminále

Potěší vás skvělá Světla Svozilová (✝63) jako Ducánkova nevěrná žena, půvabná Zita Kabátová (✝99) v roli operetní hvězdy Marion, Marie Blažková (✝90) jako starostlivá hospodyně i Miloš Nedbal (✝76), který hrál přítele Potužníka. Ve filmu se dále představí vždy elegantní Raoul Schránil (✝88) a také oblíbení komediální herci Jaroslav Marvan (✝72) nebo Čeněk Šlégl (✝70). V jedné z prvních epizodních rolí – poslíčka z květinářství – se v něm objevil i Josef Kemr (✝72). Letos 8. srpna uplyne 80 let od premiéry snímku.

Stát se to teď v Hollywoodu…

Zita Kabátová, která v něm hraje operetní hvězdu, byla jednou z největších krásek prvorepublikového filmu. Točila od roku 1936 a objevila se po boku většiny velkých hereckých hvězd. V jedné scéně filmu se předvedla v černém kombiné, což bylo na tehdejší dobu mimořádně odvážné.

Méně známá podoba krále komiků. Vlasta Burian strkal peníze vydělané ústy do vlastní kapsy

Však na ni také všichni muži ze štábu koukali s pusou dokořán. Poklonu jí vysekl i sám král komiků, který se k ní přitočil (počkal si na moment, kdy jeho žena Nina nebude poblíž) a řekl jí: „No, Kabátová, za hřích by stála.“ Stát se to v dnešní době v Hollywoodu, Burian by se ocitl na černé listině a byl by popotahován, ale Kabátová měla z komplimentu radost: „Byl to báječný herec a na place měl velké slovo. Byl jediný, kdo kromě režiséra mohl zastavit scénu a říct: Stop!“ řekla o Burianovi.

Komička od pánaboha

Představitelka nevěrné manželky Lucy Světla Svozilová patřila ve 30. a 40. letech minulého století k našim nejvyhledávanějším komičkám. Svůj mimořádný talent prokázala hned ve svém debutu jako vdavekchtivá nevěsta v bláznivé komedii To neznáte Hadimršku (1931). Svozilová byla dvakrát vdaná.

Hereckou kariéru první zvukové Barunky utnula nemoc. Domácnost sdílela s manželovou slavnou bývalkou

Jejím prvním mužem byl JUDr. Bedřich Rádl, který se s ní rozvedl kvůli další herečce Haně Vítové (✝73). Tu pak zase opustil kvůli představitelce Barunky z filmové Babičky (1940) Nataše Tanské (✝84). S druhým manželem, MUDr. Františkem Votrubou, měla Svozilová dvě děti. Muž ale tragicky zahynul v roce 1948 při letecké havárii. Ovdovělé herečce bylo tehdy 42 let. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků