Radana Labajová se rozhodla mluvit o své nemoci, aby pomohla ženám s podobným osudem. Super.cz

Rakovina ohrozila její blízké i ji samotnou. Co je podle členky kapely Holki nejdůležitější při obraně před zákeřnou nemocí?

Má za sebou velmi náročné životní období. Radana Labajová se před více než rokem dozvěděla, že je nositelkou vysoce rizikové vlohy BRCA2, a tím pádem u ní může propuknout rakovina, která se stala osudnou její mamince a onemocněla jí i její sestra Martina. Členka kapely Holki tak musela podstoupit dva operační zákroky, při nichž jí odstranili vaječníky a mléčné žlázy.

Intimní a nepříjemné zkušenosti si zpěvačka nenechává pro sebe, ale snaží se svým příkladem pomoct ženám, které jsou v podobné situaci.

„Rozhodla jsem se o tom mluvit kvůli osvětě, protože já sama jsem měla hrozně málo informací. Samotné mi pomáhalo, že mi spousta ženských předávala své zkušenosti, a teď předávám informace podobně nemocným lidem,“ říká Radana, kterou oslovila nadace, která pomáhá cíleně s osvětou.

Podstoupila operace, které ovlivnily její ženství: Zrzku Radanu ze skupiny Holki čeká finální estetický zákrok

„Jsem taková jejich tvář. Pokud moje zkušenosti inspirují aspoň pár žen k tomu, aby zapátraly ve své minulosti a řešily prevenci, tak budu spokojená,“ říká.

Paradoxní je, že pro ostatní dvě členky kapely Nikolu Šobichovou a Katku Brzobohatou ale Radana nebyla zas tak velkým odstrašujícím příkladem a během našeho rozhovoru kolegyním vyčinila, že se asi nehlídají dostatečně.

„Je to u všeho stejné. Každý člověk se začne věnovat prevenci, až když se v jejich rodině nebo blízkém okolí něco děje,“ říká Radana.

Z kapely Holki budou Silikonki: Po Nikole jde na plastiku prsou Katka, Radana musí na operaci kvůli strachu z rakoviny

A jakou zásadní radu by Radana Labajová dala ženám? „Pozorovat své tělo, nebýt nikomu a ničemu otrokem a být tak nějak pro sebe,“ uvedla s úsměvem. 

Jiří Čeladník , Super.cz


Časová osa článků