Vévoda a vévodkyně ze Sussexu při rozhovoru s Oprah Winfrey

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu při rozhovoru s Oprah Winfrey Foto: CBS, Profimedia.cz

Zlatokopka a komediantka. Češi si na sociálních sítích s vévodkyní Meghan servítky neberou

Rozhovor vévody a vévodkyně ze Sussexu s Oprah Winfrey rozvířil emoce nejen v zahraničí, ale zaujal také u nás. Věnovala se mu zpravodajská, lifestylová i bulvární média, a následně i uživatelé sociálních sítí. Ti ve většině komentovali v neprospěch vévodského páru.

Od 7. března, kdy byl rozhovor na stanici CBS odvysílán, do 23. března se podle analýzy společnosti Newton Media k tomuto tématu v českém prostředí objevilo 18 839 zmínek. Z toho celých 89 % hodnotilo slova Harryho (37) a Meghan (40) negativně.

Konec spekulací! Arcibiskup z Canterbury řekl, kdy skutečně oddal Harryho a Meghan a co se stalo na zahradě jejich domu

„V příspěvcích nejčastěji zaznívalo, že je vévodkyně pouhou herečkou a její tvrzení nepůsobí důvěryhodným dojmem. Podle diskutujících jde královskému páru o zisk nebo o zviditelnění. Objevily se také názory o manipulátorských praktikách vévodkyně vůči princi, jejím špatném vztahu s vlastní rodinou nebo o snaze připodobnit se zesnulé princezně Dianě,“ říká analytička společnosti Martina Maňhalová.

S tím, že komentující se často uchylovali ke krátkým hanlivým označením jako „zlatokopka“ nebo „komediantka šířící pomluvy“.

V kladných komentářích (11 %) pak zaznívala slova podpory a pochopení s nelehkou situací, lidé oceňovali také odvahu veřejně vystoupit.

Odstřihli mě od příjmů a sebrali mi ochranku. Bez matčiných peněz bych nezajistil bezpečí své rodiny, přiznal Harry

V kontextu odvysílaného rozhovoru se analýza zaměřila také na to, jak (komentující) Češi vnímají královskou rodinu. V tomto případě to bylo vyrovnané: pozitivně se vyjádřilo 54 % příspěvků.

Většina debat (80 %) proběhla na Facebooku, nejčastěji pod příspěvky účtů zpravodajských portálů.

Ve čtvrtek 1. dubna rozhovor odvysílá Česká televize. 

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků