Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák Michaela Feuereislová

Poetický klasik se srdcem dítěte: Zdeněk Svěrák slaví 85

Je až neuvěřitelné, jak naturel některých lidí neodpovídá číslu, které se objeví v jejich kolonce „věk“. Datem 28. března si totiž připomínáme 85. narozeniny pana Zdeňka Svěráka (86). On sám by k tomu možná podotkl, že už i v jeho životě se občas vyskytnou neduhy stáří, postihující hlavně intelektuály, jež popisuje Jára Cimrman ve hře Švestka. Všichni ale víme, že Zdeněk Svěrák zůstává pořád mladým klukem.

Klučičí hravost a temperament

Čím to je, že tento dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel pokořil i svůj vlastní věk? Odpověď je nasnadě. Především je to jeho humor, jehož hravost si nezadá s temperamentem devítiletého kluka. Na scénářích, povídkách i vlastních rolích je totiž patrný zdroj inspirace z dětských let.

Půvabná Slovenka okouzlila Zdeňka Svěráka ve dvou filmech po sobě. Později se vytratila z plátna i obrazovek

Z toho automaticky prýští i mladistvý životní náboj, který ze Zdeňka Svěráka stále srší. Jedinečná není jen jeho hravost, ale i respekt a výchova. On sám kdysi v jednom rozhovoru zmínil, že kdykoli jede v metru nebo v tramvaji a sedí, cítí se provinile, že by měl pustit sednout někoho staršího. „A pak si uvědomím, že už i já sám jsem vlastně ten starší,“ řekl. Právě tyto aspekty vyjadřují alespoň přibližně jeho osobnost.

Fenomén Jára Cimrman

Zdeněk Svěrák byl původním povoláním pedagog. Nicméně touha psát a tvořit ho přivedla do Čs. rozhlasu, kde se stal jedním z autorů pořadu vysílaného z fiktivní nealkoholické vinárny U Pavouka. Právě v něm vznikla postava nedoceněného českého velikána Járy Cimrmana, jehož odkazu se od roku 1967 věnuje i Divadlo Járy Cimrmana, které je společným „dítětem“ Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka (✝78) a dalších kolegů - cimrmanologů.

Ladislav Smoljak (✝78) stál na jevišti do posledních chvil. Jaké bylo jeho dětství a co mu soudruzi omlátili o hlavu?

Žádný z nich tehdy netušil, jaký fenomén přivádějí na svět. Svou divadelní a později i filmovou tvorbou přinesli českému národu natolik vyžití, které nemá v historii ani současnosti obdoby. Fikce založená na pravdivých prvcích, navíc podaná tak, že zpočátku působí seriózně, se přirozeně zařadila ke kulturním odkazům Jaroslava Haška nebo pánů Voskovce a Wericha. Vedle nedokonalosti našeho národa podtrhují členové DJC humorně i své vlastní nedokonalosti a geniálně vedenou linkou pochopí svou nedokonalost i každý divák (tedy pokud nesedí vlevo).

Ačkoliv je doba fiktivního génia Járy Cimrmana zasazena do období rakousko-uherské monarchie, humor je nadčasový. Oklikou se trefoval do poměrů v komunistickém režimu, kdy vznikl. A diváky těší se stejnou intenzitou i nyní.

Vynikající spoluautor

Výčet divadelních her, scénářů k filmům, povídek, písňových textů a odehraných rolí Zdeňka Svěráka by přesáhl kapacitu článku. Naštěstí je snadno dohledatelný. Napovídá však o jeho výjimečnosti.

Jen jedna, zato pořádná. Jaroslav Uhlíř svěřil, co předcházelo hádce se Zdeňkem Svěrákem

Jako spoluautor se liší od jiných velikánů, tvořících ve dvojici tím, že se neomezuje pouze na jednoho spolupracovníka. Zatímco komici jako Laurel a Hardy nebo V + W tvořili pouze ve specifické jedné dvojici, Zdeněk Svěrák je vynikajícím spoluautorem jak s Ladislavem Smoljakem v divadle, tak s Jaroslavem Uhlířem (77) v hudebních pořadech pro děti, anebo se synem Janem Svěrákem (56) ve filmu.

Cimrman baví i zahraniční publikum

Zdeněk Svěrák se své původní pedagogické profesi v umělecké tvorbě nezpronevěřil. Jeho laskavý humor vyžaduje znalosti historických i jazykových souvislostí a podněcuje lásku k vlastnímu národu. Dá se říct, že s jeho dílem se může ztotožnit snad každý Čech. A co víc: světovost nápadu o díle fiktivního génia prověřily i překlady některých Smoljakových a Svěrákových her do angličtiny.

Nej perličky z filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Proč Svěrák nehrál inspektora Trachtu?

Jejich uvedení se ujalo Cimrman English Theatre a zahraniční publikum se u nich baví a chechtá stejně jako to české. Na premiéře první přeložené hry Stand-In (Záskok) dojatý Zdeněk Svěrák řekl: „Doufám, že se teď Láďa Smoljak dívá z nebe a spokojeně se usmívá.“

Oblíbený umělec se vcelku nedávno vyjádřil, že stále přemýšlí jako zamlada. Například o blízké a vzdálené budoucnosti. Vzápětí se prý hořce pousměje nad nejistotou své vlastní vzdálené budoucnosti. My všichni věříme, že té vzdálené budoucnosti bude v jeho životě ještě mnoho. Děkujeme, pane Svěráku, a přejeme všechno nejlepší. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků