Josef Zíma byl kamarád Iva Niederleho.

Josef Zíma byl kamarád Iva Niederleho. Foto: Super.cz/Michaela Feuereislová a Profimedia.cz

Smutný poslední telefon s kamarádem. Josef Zíma vzpomínal na zesnulého poručíka Láďu (✝91) z 30 případů majora Zemana

Na svého kamaráda, zesnulého herce Iva Niederleho (†91), zavzpomínal pro Super.cz Josef Zíma (90).

Ivo Niederle prožil poslední momenty svého života v ústavu pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Josef Zíma byl nejen jeho spolužákem z DAMU, ale později také kolegou v divadle Jana Wericha.

„Dlouho jsem se s ním nemohl zkontaktovat, pak se mi podařilo mu dovolat do ústavu a už jsem slyšel, že to není v pořádku,“ řekl Super.cz princ Radovan z pohádky Princezna se zlatou hvězdou, který o svém kamarádovi mluví jako o skvělém herci, ale i sportovci. Ivo Niederle byl dlouholetým členem fotbalového klubu Amfora.

„Bohužel už mluvil z cesty. Nevím vůbec, jestli věděl, že mluví se mnou. Ptal jsem se ho, co je nového, co dělá. Řekl mi: Jsem v cizině, hrajeme s Amforou fotbal a zítra se vracím,“ vysvětluje zdravotní stav svého zesnulého přítele Zíma.

Myslí si, že jeho nemoc se rapidně zhoršila po smrti herečky Marie Kyselkové, ke které měl velmi blízko. „Strašně se o ni staral, pomáhal jí, vodil ji k doktorovi, nakupoval s ní. Špatně to snášel a o její smrti se dozvěděl pozdě, nebyl ani na pohřbu. Byla to téměř závislost, svým způsobem pro něj byla všechno,“ vysvětluje herec.

Vzpomínky Radovana z Princezny se zlatou hvězdou: Kazisvět mu málem usekl nohu, narození dcery slavil do rána

První známky nemoci přišly podle Zímy mnohem dříve, než herečka a jeho přítelkyně zemřela.

„On sám tušil, že se něco děje. V tomto věku má každý problémy s pamětí, ale to ještě není nemoc, takže když jsme telefonovali, tak si z toho dělali legraci. Tam už to začínalo a odchod Mařenky Kyselkové to rozjel. Pak už nemohl být doma a musel do ústavu,“ dodává Josef Zíma. Když svého spolužáka nemohl navštívit, snažil se informovat alespoň u personálu ústavu, což se mu nepodařilo, protože není rodinný příslušník.

„Je to smutné, z těch 30 lidí, kteří se mnou byli ve stejném ročníku na DAMU jsme už zůstali asi jen 3,“ přiznává krutou realitu Josef Zíma. 

Dominika Rachůnková , Super.cz


Časová osa článků