Radoslav Brzobohatý a Nina Popelíková v seriálu F. L. Věk

Radoslav Brzobohatý a Nina Popelíková v seriálu F. L. Věk Foto: Česká televize

Perličky ze seriálu F. L. Věk: Proč Brzobohatý (✝79) odmítal svou roli a s kým se v průběhu natáčení oženil?

Na obrazovky České televize se vrátil klenot české televizní tvorby, slavný seriál F. L. Věk (1970) o počátcích národního obrození, který podle románu Aloise Jiráska napsal Otto Zelenka (✝82) a natočil režisér František Filip (89).

Ve 13 dílech se seznámíme s osudy českého vlastence a skladatele, jehož předobrazem byla skutečná postava Františka Vladislava Heka (1769 – 1847) z Dobrušky. Seriál, který se začal vysílat v roce 1971, byl mimořádně působivý a měl i velký přesah k tehdejšímu dění.

Lidé, kteří tehdy stále cítili hořkost z invaze z roku 1968, začali být drceni postupující normalizací. Seriál zobrazuje historii pokořeného národa, který se snaží najít svou ztracenou identitu, což v nově nastolených politických souvislostech získalo hlubší smysl.

Diváci tak v seriálu nacházeli podobenství s tím, co právě prožívali. Normalizační úředníci ale nechtěli slyšet ani slova o nějakém národním sebevědomí nebo o duchovní síle víry. Poslední díl F. L. Věka se proto v roce 1971 nesměl vysílat, a lidé viděli celé dílo v původní podobě až po roce 1989.

Herecký koncert

Velkou devízou seriálu bylo kromě samotného příběhu i mimořádně silné herecké obsazení. V roli dospělého F. L. Věka se představil skvělý Radoslav Brzobohatý (✝79) a v dalších rolích se blýskla extraliga českého herectví tehdejší doby, mj. Jan Pivec (✝72), Radovan Lukavský (✝88), Eduard Cupák (✝64), Jaroslav Marvan (✝72), Miloš Nedbal (✝76), Dana Medřická (✝62), Gabriela Vránová (✝78), Jana Brejchová (82), Jiřina Bohdalová (91) aj.

Kde se točilo

Seriál se natáčel na mnoha místech - scény pražského jezuitského kláštera, kde F. L. Věk studoval, byly pořízeny v Broumovském klášteře. Klášterní zahrada byla zase v zámeckém parku v Novém Městě nad Metují. Točilo se mj. i na zámku v Opočně, dále v Dobrušce v kostele svatého Ducha a v Praze na Malé Straně. Kunratický hrad je ve skutečnosti hrad Valdek, který leží poblíž Berouna.

Perličky z natáčení

Představitel F. L. Věka měl prý se svou postavou trochu problém. Dokonce ji zpočátku odmítal. Syn, který své rodiče poslouchá na slovo? A celý život takhle hodný a slušný? Brzobohatému to přišlo přitažené za vlasy. Tvrdil, že on sám takový není.

Herec se během natáčení (6. června 1970) oženil s Jiřinou Bohdalovou, která ztvárnila Lotty Butteau - sestru jeho seriálové lásky Pauly (J. Brejchová). Za zmínku jistě stojí, že seriálovou matku Jiřiny Bohdalové hrála Dana Medřická, která byla přitom starší o pouhých 11 let.

Filmaři měli štěstí – když do záběrů potřebovali sníh, opravdu nasněžilo. Jenže občas někdo uklouzl… Vzhledem k tomu, že v seriálu hrálo 180 herců a 900 komparzistů, bylo s podivem, že konečná „sněhová bilance“ činila pouhé tři nohy v sádře, jeden otřes mozku a jeden poškrábaný obličej. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků