Adut Akech

Adut Akech Profimedia.cz

„Jiná černá holka“. K rozhovoru s hvězdou, kterou obdivuje i Meghan, otiskli špatnou fotku

Modelka Adut Akech (19) za sebou má pro ni mimořádně nepříjemnou zkušenost. Australský Magazín Who, jemuž dala rozhovor, mj. o tom, jak vnímá rasismus, nebo o tom, jak podle ní lidé nahlížejí na uprchlíky, otiskl u článku na hlavní fotce jinou ženu.

„Otiskli velkou fotku s tím, že jsem to já, ale je to jiná černá holka. Nejen že se já sama cítím dotčená a zneuctěná, ale stejně tak tím zneuctili celou moji rasu,“ píše modelka v prohlášení. Magazín se za chybu omluvil.

Jako hlavní, největší fotku k rozhovoru otiskl australský Magazín Who snímek Flavie Lazarus. „Otiskli velkou fotku s tím, že jsem to já, ale je to jiná černá holka,“ uvedla Akech. „Myslím, že tohle by se bílé modelce nestalo,“ dodala.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

I’ve have given some deep thoughts the past few days on how to approach this situation that isn’t sitting well with me. For those who are not aware, last week @whomagazine (Australia) published a feature article about me. In the interview I spoke about how people view refugees and peoples attitude to colour in general. With the article they published a large photo saying it was me. But it was of another black girl. This has upset me, has made me angry, it has made me feel very disrespected and to me is unacceptable and inexcusable under any circumstances. Not only do I personally feel insulted and disrespected but I feel like my entire race has been disrespected too and it is why I feel it is important that I address this issue. Whoever did this clearly the thought that was me in that picture and that’s not okay. This is a big deal because of what I spoke about in my interview. By this happening I feel like it defeated the purpose of what I stand for and spoke about. It goes to show that people are very ignorant and narrowminded that they think every black girl or African people looks the same. I feel as though this would’ve not happened to a white model. My aim for this post is not to bash Who Magazine -they have apologised to me directly - but I feel like I need to express publicly how I feel. This has deeply affected me and we need to start an important conversation that needs to happen. I’m sure that I’m not the first person that’s experienced this and it needs to stop. I’ve been called by the name of another models who happens to be of the same Ethnicity, I find it very ignorant, rude and disrespectful towards both of us simply because we know that this doesn’t happen with white models. I want this to be somewhat of a wake up call to people within the industry it’s not OK and you need to do better. Big publications need to make sure that they fact check things before publishing them especially when its real stories and interviews and not just some made up rumors. To those who work at shows and shoots it’s important that you don’t mix up models names. Australia you’ve a lot of work to do and you’ve got to do better and that goes to the rest of the industry

Příspěvek sdílený Adut Akech Bior (@adutakech), Srp 25, 2019 v 5:34 PDT

Modelka dále uvedla, že situace je pro ni „neakceptovatelná a neomluvitelná“. Ukazuje podle ní mj. na to, že „lidé jsou ignoranti a úzkoprsí a myslí, že všechny černé holky nebo Afričané vypadají stejně“.

„Nepíšu tento post kvůli tomu, abych vláčela Magazín Who, okamžitě se mi omluvili, ale mám pocit, že musím veřejně sdílet, co cítím. Hluboce se mě to dotklo, musíme začít mluvit o důležitých věcech. Jsem si jistá, že nejsem první, komu se to stalo, a to musí přestat. Zaměnili mě s modelkou ze stejného etnika. Zdá se mi to ignorantské, hrubé a dehonestující vůči nám oběma, jednoduše proto, že víme, že bílým modelkám by se to nestalo. Chci, aby tohle bylo něčím, co lidem v průmyslu otevře oči, že teď to není OK a musí to být lepší,“ míní.

Akech se narodila v Jižním Súdánu, odkud musela její rodina utéct do Afriky. Část dětství strávila v uprchlickém táboře v Keni, později se rodina odstěhovala do Austrálie, kde také začala její modelingová kariéra. „Být uprchlíkem není vaše volba. Nevzbudíte se s tím, že se jím stanete. Jediný rozdíl mezi uprchlíky a lidmi ze západního světa je ten, že my jsme byli donuceni opustit naši zemi, naše domovy kvůli strachu - ne že jsme si to vybrali,“ říká.

Akech je vycházející modelingovou hvězdou, pracovala pro značky Prada, Saint Laurent, Miu Miu, Valentino, Chanel, Fendi nebo Tom Ford.

Velkým úspěchem je pro ni bezesporu i obálka zářijového vydání britské Vogue, na němž participovala vévodkyně Meghan. Zdobí ji patnáct různých žen (a jedno prázdné okénko, respektive okénko se „zrcadlem“ pro každou čtenářku), a Akech je jednou z nich. Sama Meghan jí prý zavolala, aby ji oslovila, protože se jí modelčin příběh zdál inspirativní. „Na ta slova do konce života nezapomenu,“ řekla Adut.

Adut Akech (vlevo úplně nahoře) je jednou z 15 žen, které jsou na zářijové obálce britské Vogue. 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Feeling so extremely honored and proud to be on the September 2019 Issue cover of @britishvogue #forcesofchange along side the most inspirational women I know. A few nights ago I got one of the best surprise, a phone call from The Duchess of Sussex herself to tell me she was the guest-editor of this issue. She told me that she finds me and my story so inspiring and those words I will never forget for the rest of my life. The thought of being chosen by HRH The Duchess of Sussex @sussexroyal and @edward_enninful as one the fifteenth amazing women looked as the #Forcesofchange completely blows my mind! Thank you @edward_enninful @gileshattersley @vanessakingori @ellie_pithers and your entire team at British Vogue for recognizing me. What this moment means to me I can’t explain in words. Photographed by @TheRealPeterLindbergh, with fashion editors @Edward_Enninful and @TheRealGraceCoddington, hair by @BartPumpkin and @SergeNormant, make-up by @TheValGarland and @Diane.Kendal, nails by @LorraineVGriffin and @YukoTsuchihashi The amazing women starring on this cover are: @GretaThunberg @JameelaJamilOfficial @Chimamanda_Adichie @AdwoaAboah @JacindaArdern @FrankieGoesToHayward @SomaliBoxer @CTurlington @SalmaHayek @TheSineadBurke @JaneFonda @LaverneCox @YaraShahidi & me

Příspěvek sdílený Adut Akech Bior (@adutakech), Čec 29, 2019 v 6:21 PDT

Lucie Sieglová , Super.cz


Časová osa článků