Poznáte hráče fotbalu na fotce z roku 1927?

Poznáte hráče fotbalu na fotce z roku 1927? Profimedia.cz

Poznáte hollywoodského fešáka? Na plátně bojoval se zloduchy, v soukromí se třemi manželkami a rakovinou plic

Urostlý mladík na fotografii patřil k největším hollywoodským legendám dvacátého století. Celkem třikrát se oženil, zplodil sedm dětí a natočil skoro dvě stovky filmů. Vidět jste ho mohli v romantických komediích, historických i válečných filmech, ale jeho největší doménou byly westerny. Už víte?

John Wayne (vlastním jménem Marion Robert Morrison) se téměř čtyřicet let po své smrti stále objevuje v anketě nejpopulárnějších amerických herců v první desítce. U filmu, který mu měl později zajistit nejen nehynoucí slávu, ale také materiální blahobyt, tento 193 centimetrů vysoký habán začínal jako pomocná síla, kulisák a později kaskadér ve studiu Fox film.

První herecké štěky přišly ještě v období němého filmu. Zlomovým filmem budoucí megahvězdy byl výpravný western Velká stezka (1930). U toho snímku se poprvé v titulcích objevilo jméno John Wayne. Během třicátých let se jeho filmová kariéra roztočila na plné obrátky. Ročně hrál i v devíti celovečerních filmech. Mezi hvězdy první velikosti Johna s definitivní platností vystřelil western Přepadení (1939).

Z galerie dalších Johnových nesmrtelných hollywoodských bijáků jmenujme alespoň ty nejzásadnější: Fort Apache (1948), Rio Grande (1950), Tichý muž (1952), Stopaři (1956), Rio Bravo (1959) a Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962). Jediného Oscara Wayne paradoxně získal až téměř na konci své bohaté kariéry za film Maršál (1969).

Bohatá nebyla jen Johnova filmografie, ale také rodinná základna. John Wayne se poprvé oženil v roce 1933 s Josephine Saenz. Během dvanáctiletého manželství se jim narodily čtyři děti. Druhé bezdětné manželství, které vydrželo sedm let, Wayne uzavřel s mexickou herečkou Esperanzou Baur. Se třetí manželkou Pilar Pallete Wayne vydržel devatenáct let a měli tři potomky. I toto manželství skončilo rozvodem.

Zatímco na plátně jako kladný westernový hrdina Wayne bojoval se zloduchy a lumpy, v soukromí jako velmi silný kuřák dvakrát válčil s rakovinou plic. Poprvé mu ji diagnostikovali v roce 1964. Odstranili mu část plíce a tenkrát nemoc překonal. Když se nemoc v roce 1979 znovu vrátila, John Wayne svůj boj prohrál. Bylo mu 72 let. Nedávno uplynulo 110 let od jeho narození. 

Jiří Nedvídek , Super.cz


Časová osa článků