Kelly se sprchuje několikrát denně, zápach přesto nezamaskuje.

Kelly se sprchuje několikrát denně, zápach přesto nezamaskuje. Profimedia.cz

Syndrom rybího zápachu jí komplikuje život: Žena musí kvůli nepříjemnému odéru pracovat po nocích

Vzácná anomálie dělá šestatřicetileté Kelly Fidoe-White ze života peklo. Britka, jejíž tělo neustále produkuje velmi nepříjemný zápach, se snaží co nejvíce omezit kontakt s dalšími lidmi.

Kelly trpí trimetylaminurií. Jedná se o poruchu metabolismu, při níž organismus nedokáže zpracovat určité látky, jež jsou následně vylučovány močí a potem. Tělesné tekutiny ovšem doprovází velmi intenzivní odér, připomínající kombinaci ryb, cibule a fekálií.

Britka měla z tzv. syndromu rybího zápachu komplexy už v dětství, kdy se jí děti smály. „Musela jsem se neustále vymlouvat, že mám na oběd sendvič s tuňákem,“ zavzpomínala Kelly na těžké časy.

Žena se vzácnou poruchou, jíž trpí na celém světě zhruba 500 lidí, v současné době pracuje jako rentgenoložka. Přestože se během směny čtyřikrát sprchovala a dvakrát se převlékala, zápachu se nezbavila. Kelly tak v nemocnici upřednostňuje noční služby, kdy nepřijde do styku s tolika lidmi.

„Na tuto nemoc bohužel neexistuje žádný zázračný lék, jímž by se vše vyřešilo. Nejhorší ze všeho je sociální izolovanost,“ posteskla si Britka, pro niž je velkou oporou její manžel Michael. 

Adam Chromý , Super.cz


Časová osa článků