Z téhle roztomilé holčičky vyrostla velmi svérázná hvězda. Tipnete správně?

Z téhle roztomilé holčičky vyrostla velmi svérázná hvězda. Tipnete správně? Profimedia.cz

Poznáte v téhle holčičce budoucí legendu? Spala s muži i ženami, nikdy nepoužila kondom a dožívala v páchnoucí posteli

Z roztomilé holčičky na fotografii vyrostla cílevědomá žena, která si dovedla jít za svým. Svého času byla symbolem sexu, femme fatale z filmového plátna a v neposlední řadě módní ikonou, která udávala trendy. V posteli střídala ženy i muže, které ráda trápila, a říkalo se, že má nejkrásnější nohy v Hollywoodu. Už víte?

První krůčky k budoucí slávě učinila Marlene Dietrich (✝90) jako mladé děvče v berlínských divadlech a kabaretech. Před tím, než okusila chuť úspěchu a popularity, se stihla vdát za asistenta režie Rudolfa Siebera a stala se matkou svého jediného dítěte - dcery. Zlomem v kariéře byl film Modrý anděl (1930), pro který ji objevil Joseph von Sternberg. Oba společně dostali brzy pozvání do Hollywoodu, lukrativní smlouvy a začalo jejich nejšťastnější tvůrčí období. Filmy Maroko (1930), Šanghajský expres (1932) nebo Plavovlasá Venuše (1932) už dnes patří ke klasice.

K hvězdě jejího formátu patřila přepychová móda i bydlení v těch nejluxusnějších rezidencích. Zvláštní kapitolou pak byl její bouřlivý osobní život a četné avantýry s muži i ženami, kterými se netajila a posilovala tak cíleně svou vlastní legendu. Za manžela byla formálně vdaná až do konce jeho života, vztah mezi nimi ale byl spíše kamarádský. Milenecký poměr Marlene měla s Frankem Sinatrou, J. F. Kennedym, Jeanem Gabinem, Yulem Brynnerem, Douglasem Fairbanksem, Garym Cooperem, Johnem Waynem i svou úhlavní konkurentkou Gretou Garbo.

Výsadní postavení hvězdy si Marlene Dietrich udržela i po válce, ač těch kvalitních rolí, které by jí sedly, ubylo. Dávnou slávu oživila v padesátých letech svým koncertním turné, s nímž v pozměněné podobě slavila úspěchy i v šedesátých letech. Poslední film Marlene Dietrich  Krásný gigolo, ubohý gigolo (1978) u publika propadl. O rok později opilá Marlene upadla, zlomila si končetinu v blizkosti kyčelního kloubu, ulehla na postel a už z ní nikdy nevstala. Zemřela v Paříži 6. května 1992. Bylo jí 90 let.

Pár let po její smrti vyšla skandální kniha Moje matka Marlene Dietrichová, kde si s ní své osobní účty vyřídila její dcera Maria Riva. Světu prozradila řadu soukromých detailů z života mrtvé legendy. Otevřeně psala o intimních eskapádách, alkoholismu a prozradila i to, že Marlene celý život nepoužívala kondom a početí se bránila výplachy ledovou vodou a octem. V závěru knihy do detailu popsala nedůstojné dožívání herečky v páchnoucím bytě mezi vlastními výkaly

Jiří Nedvídek , Super.cz


Časová osa článků