Takhle se prvorepubliková star Adina Mandlová měnila v době, kdy byla na vrcholu popularity.

Takhle se prvorepubliková star Adina Mandlová měnila v době, kdy byla na vrcholu popularity. Foto: Archiv Jaromíra Farníka

Od smrti prostořeké filmové hvězdy Adiny Mandlové uběhlo 25 let: Takhle krásná byla v době největší slávy

Adina Mandlová (✝81) byla už na samém počátku třicátých let jako modelka věhlasného pražského salónu Rosenbaum velice cílevědomé stvoření. Za filmovou slávou si šla houževnatě od okamžiku, kdy poprvé svými velkými hnědými kukadly v kavárně Slávie uhranula tehdy populárního Huga Haase, po jehož boku se začala seznamovat s pražskou smetánkou.

Haas ji jako svou přítelkyni začal prosazovat do prvních velkých rolí u filmu a vštěpovat jí základy herectví. Mandlová, k jejímž devízám patřil v té době pouze atraktivní zjev a fotogenický obličej, se učila rychle. Rostla od filmu k filmu a na rozdíl od většiny svých souputnic na plátně působila absolutně civilně a přirozeně.

Po rozchodu s Haasem se její herecká kariéra začala rozbíhat k náročnějším komediálním i dramatickým hereckým úkolům. Dva roky před válkou už Adina patřila k nejobsazovanějším herečkám. V prvním válečném roce byla po uvedení snímků Holka nebo kluk, Kristián nebo Kouzelný dům naší neoblíbenější hvězdou.

Na to, jak se herečka pověstná svou prořízlou pusou a ironickým humorem během své aktivní filmové kariéry u nás měnila od filmu k filmu fyzicky, se podívejte ve fotogalerii. Právě dnes si připomínáme pětadvacet let od chvíle, kdy Adina Mandlová vydechla ve věku 81 let v příbramské nemocnici naposledy. 

Jiří Nedvídek , Super.cz


Časová osa článků