Nejen tyto slavné ženy se musely vyrovnávat s rakovinou prsu.

Nejen tyto slavné ženy se musely vyrovnávat s rakovinou prsu. Foto: Super.cz/Profimedia.cz

Všechny tyto celebrity rakovina připravila o ňadra, ale rozhodně ne o šarm a ženskost!

Otevřeně se o mastektomii prsou začalo mluvit hlavně poté, co se k jejímu oboustrannému provedení loni v květnu rozhodla Angelina Jolie (47). Ta ale zdaleka není jedinou slavnou ženou, která podobný zákrok podstoupila, ať z preventivních, nezbytných nebo již život ohrožujících důvodů.

Jolie se pro zákrok rozhodla dobrovolně poté, co ji lékaři varovali před 87procentní pravděpodobností vypuknutí nemoci. Herečka kvůli rakovině prsu přišla o maminku, babičku i tetu. Prsní tkáň nahradila implantáty.

Stejně jako Jolie si z preventivních důvodů nechala odejmout obě ňadra i moderátorka, porotkyně talentových show a manželka Ozzyho Osbourna Sharon (61). Stalo se tak poté, co prodělala rakovinu tlustého střeva, ale genetické testy potvrdily i značné riziko v oblasti prsou.

O obě ňadra přišla rovněž herečka Christina Applegate (42), která rakovinu prodělala v roce 2008. Přestože se u ní nádorové bujení objevilo pouze v jednom prsu, rovněž kvůli vysokému riziku přítomnosti dědičného genu BRCA1 způsobujícího nemoc přistoupila k odejmutí obou prsů.

V roce 2003 se poprvé musela poprat s touto nemocí i zpěvačka Anastacia (45). Rakovina však po deseti letech udeřila znovu. V obou případech ji zpěvačka pokořila a navzdory ztrátě obou ňader úspěšně pokračuje v hudební kariéře.

Již v roce 1992 se s nemocí musela vyrovnat rovněž zpěvačka a herečka Olivia Newton-John (65) známá jako Sandy z Pomády. Podstoupila mastektomii pravého prsu.

Radikální mastektomii měla za sebou i nedávno zesnulá herečka a diplomatka Shirley Temple Black. Proslulé dětské filmové hvězdě a nejmladší držitelce Oscara byla nemoc diagnostikována v roce 1972. 

Dagmar Plecháčová , Super.cz


Časová osa článků