Proti novému pojetí propagace dámských plavek se postavila i americká plavecká hvězda Riley Gaines hájící práva žen.

Proti novému pojetí propagace dámských plavek se postavila i americká plavecká hvězda Riley Gaines hájící práva žen. Profimedia.cz

Adidas uvádí na trh dámské plavky, ale kolekci předvádí muž. Vybouleninu v rozkroku ne, bojkotují lidé značku

Značka Adidas letos přišla s novou vizí propagace svých produktů, když uvedla na trh kolekci dámských plavek, kterou ovšem nepředvádí modelky, nýbrž muži. Kolekce nese název Pride 2023, což vysvětluje záměr značky. Lidé reagují velice rozdílně, ale mnozí se rozhodli ji bojkotovat.

Řada plavek je k prodeji na webových stránkách společnosti v sekci pro ženy. Není jasné, jak se model, jenž produkty předvádí, identifikuje, zda jako muž, či trangender. Plavky vytvořil jihoafrický návrhář Rich Mnisi a kolekce byla uvedena na trh na počest měsíce hrdosti (Pride).

V rámci soutěže Miss America poprvé vyhrála transgender soutěžící. Hýří sebevědomím a těší se na úžasný rok

Podle značky jsou ‚oslavou sebevyjádření, představivosti a neochvějné víry, že láska spojuje‘. Kolekce obsahuje rovněž trička, šortky a jiné sportovní oblečení nesoucí nápis Love Wins (Láska vítězí). Předvádějí ji muži.

Na internetu se začal objevovat hashtag BoycottAdidas, za nějž se postavili i někteří sportovci či politici. „Kdo říká těmto velkým korporacím, aby se odcizily ženám, tedy polovině populace, a aby prodávaly trans lidem, kterých je méně, než jedno procento?“ ptala se například republikánka Marjorie Taylor Greene.

Další milník pokořen: Hlavní roli Roxie v muzikálu Chicago na Broadwayi si poprvé zahraje transgender herečka

„Dámské plavky nemají vybouleninu,“ napsala na Twitteru americká plavkyně Riley Gaines, jež je zároveň aktivistkou za práva žen, s narážkou na rozkrok modela v dámských plavkách. „Nechápu, proč si to společnosti dobrovolně dělají. Mohly alespoň napsat, že oblečení je unisex, ale neudělaly to, proto jde o popírání žen,“ dodala se zjevným odkazem na podobné nedávné iniciativy ze strany značek Nike či Bud Light, které spojily své jméno pro změnu s trans influencerkou Dylan Mulvaney (26). Pro společnosti to mělo dopad v podobě poklesu tržeb a výzev k bojkotu, čehož se nyní dočkal i Adidas. 

Dagmar Plecháčová , Super.cz


Časová osa článků