Američan žaluje nemocnici, že mu po narození provedla obřízku

Osmadvacetiletý Dean Cochrun sedí ve vězení v Jižní Dakotě a přemýšlí, jak přijít k penězům. V poslední době americká společnost hodně debatuje o obřízce, kterou lékaři po porodu chlapcům automaticky provádějí, pokud je rodiče dopředu neupozorní, že tento zákrok nechtějí. Dean byl obřezán automaticky a na nemocnici teď kvůli tomu podal žalobu, chce odškodné a také obnovení kůže na žaludu, která mu chybí a podle jeho slov zničila jeho pohlavní uspokojení.

Po odstranění předkožky je povrch žalud méně citlivý a vrstva buněk na něm mnohem silnější. Cochrun tvrdí, že snížená citlivost žaludu mu zničila sexuální život a po nemocnici požaduje odškodné a bolestné tisíc dolarů (asi devatenáct tisíc korun) plus operaci, která by mu předkožku znova vytvořila.

„Nedávno jsem se dozvěděl, že jsem byl obřezán… a tím byl okraden o citlivost při souloži stejně jako o pocit bezpečí a dobrého pocitu, na které mám jako každá osoba právo,“ tvrdí Cochrun ve své žalobě.

Nemocnice, v níž muže obřezali, odmítá zaplatit odškodné a vykonat operaci na vlastní náklady. Případ tak putuje k soudu.

Na celém světě je obřezána asi čtvrtina z celkové populace mužů, v USA je to 75 procent. Obřízka má většinou náboženské kořeny, může být prováděna také ze zdravotních důvodů. Ve Spojených státech však obřezávají většinu mužů po narození bezdůvodně. 

Famous


Časová osa článků