Jiřina Jirásková

Jiřina Jirásková Foto: Petr Horník, Právo

Jiřina Jirásková nechtěla hrát ve Slunce, seno, erotika. „Fekální“ komedie jí nevoněla

Byla sice drobounká, ale rozhodně nepřehlédnutelná. Jiřina Jirásková (✝81), od jejíhož úmrtí uplyne právě deset let, se uměla ozvat nejen na jevišti nebo před kamerou, ale když bylo třeba, tak i na veřejnosti. Kvůli svému ostrému jazyku si tak nadělala i spoustu nepřátel.

Jinak to byla nesmírně elegantní dáma, která dokázala stárnout přirozeně a s velkou grácií. Stejně jako s neodmyslitelnou cigaretou byla spojena i s pražským Divadlem na Vinohradech, do jehož angažmá nastoupila již v roce 1951, a v letech 1990-2000 působila dokonce jako jeho ředitelka.

Herecké legendy, provokativní dialogy i mistrné improvizace. Komedie Světáci jen zázrakem neskončila v trezoru

Na divadelních prknech ztvárňovala Jirásková obvykle velké charakterní role, přičemž největší devízou jejího hereckého projevu byl hluboký hlas a chladné vzezření. Na romantické hrdinky neměla podle svých slov postavu ani naturel. Televizní diváci ji mají spojenou především s postavou Hany Bornové ze seriálu Sňatky z rozumu (1968) nebo Elizabeth Anny Marie, hraběnky z Lansdorfu a ze Scheinbergu z dramatu Zámek v Čechách (1993). Ti filmoví si ji zase pamatují jako afektovanou Marcelu z komedie Světáci (1969), dobrosrdečnou zdravotní sestřičku Babi z filmu Sestřičky (1983) či jako workoholickou primářku Venclovskou z dramatu Fany (1995).

Pro dobrotu na žebrotu

Ovšem největší filmovou slávu jí zajistil Zdeněk Troška (69), který ji obsadil do své letní trilogie Slunce, seno… (1983, 1989, 1991). A právě řídicí Hubičková „převálcovala“ s přehledem všechny její filmové role, což Jirásková nesla velmi těžce.

Při natáčení posledního dílu Slunce, seno, erotika chtěla dát dokonce Troškovi košem a nechala se slyšet, že nemá zapotřebí hrát v nějakých „fekálních“ komediích. Tehdy tak nějak „pozapomněla“, že v dobách, kdy byla u komunistů na černé listině a nesměla filmovat, to byl právě Troška, který jí podal pomocnou ruku.

Perličky z natáčení Slunce, seno... Vlastní porno, nezletilá Blažena i plošina k uzvednutí Růžičkové

Aby ji vůbec mohl prosadit do prvního dílu Slunce, seno, jahody, musel režisér vymyslet lest. Oficiálně si do role řídící Hubičkové nechal schválit Laďku Kozderkovou (†37), s níž se ale domluvil, že na poslední chvíli „onemocní“ a Jiráskovou pak navrhne jako nouzové řešení s tím, že léto tráví v Malenicích, které leží kousek od Hoštic.

Česká Barbra Streisand Laďka Kozderková (✝37) zemřela předčasně na rakovinu: Před smrtí si uklidila hrob

Spolupráce na třetím dílu nebyla vůbec jednoduchá. Jirásková odmítla jet kvůli horku do Itálie a vymínila si, že na place stráví maximálně tři dny. Muselo se improvizovat, a tak postava Vendy Hubičkové dostala sádru a k moři místo ní odcestovala její filmová sestra Jaruška v podání Jaroslavy Hanušové (✝66). Postoj Jiráskové se nelíbil ani Heleně Růžičkové (†67), která její obstrukce považovala za velký podraz na režiséra.

S osudovým mužem na psí knížku

Více než barvité byly i hereččiny vztahy s muži. K jejím prvním velkým láskám patřili režisér Miloš Forman (✝86) nebo herec Vlastimil Brodský (✝81), se kterým měla dokonce stanout před oltářem. „Bróďa“ ale nakonec ze svatby elegantně vycouval a vymluvil se na nemocnou babičku. Jirásková jeho kopačky vzala sice navenek s nadhledem, ale podle kolegů se jí dotkly, protože na odmítnutí nebyla zvyklá.

Životní partner Jiráskové Zdeněk Podskalský (✝70): Co práskl do svého tajného deníčku a jak nechal zdemolovat policejní auto?

Hereččiným jediným manželem byl kolega Jiří Pleskot (✝76). Jenže mu zahnula s hercem Jiřím Valou (✝76) a bylo po manželství. Jejím životním partnerem se pak stal režisér Zdeněk Podskalský (✝70). Žili sice každý zvlášť – Podskalský na Malé Straně a Jirásková na Vinohradech, a dokonce i v letním domě v Malenicích měli každý svou místnost, ale toto uspořádání jim oběma vyhovovalo. Možná i proto jejich vztah vydržel 27 let až do režisérovy smrti. Jirásková ho přežila o dvacet let a dnes jsou oba pochováni na malenickém hřbitově. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků