Květa Fialová (1929–2017)
herečka

Vzpomínka Super: Odešla do hereckého nebe. Autor: daz


Květa Fialová

Květa Fialová Michaela Feuereislová

Květa Fialová slavila 82. narozeniny: Od přátel dostala tenhle neuvěřitelný dar

Herecká legenda Květa Fialová (✝88) zažila jedno z nejkrásnějších narozeninových překvapení svého života. Filmová Tornádo Lou dostala od náměstka ministra kultury Radka Zdráhala medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury. Navíc jí přátele darovali živého lachtana Oscara.

Když Květa Fialová v předvečer svých 82. narozenin přicházela do Slováckého divadla v Uherském Hradišti na další reprízu její oblíbené hry Harold a Maude, netušila, jaké překvapení na ni čeká. To první přišlo hned po skončení představení, když režisér a ředitel Slováckého divadla Igor Stránský pozval na jeviště náměstka ministra kultury Radka Zdráhala. Ten překvapené herečce oznámil, že přijel z pověření ministra, aby jí udělil medaili Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury.

„Vy jste mě rozplakal, to jsem nečekala. Vždyť celý život nedělám nic jiného, než jen skáču, skáču, až jednou doskáču,“ tiskla v rukou cenu představitelka stovky filmových i divadelních rolí.

To ale netušila, co všechno se bude dít den poté. Hned ráno dostala od svého přítele a hereckého kolegy Josefa Kubáníka 82 lahví zavařených okurek. „Květa má ráda šampaňské, ale o okurkách od mé maminky říká, že jsou ještě lepší. Tak jsme jí jich udělali hned 82, ať má po celý rok, jak sama ráda říká, ráj v hubě,“ usmíval se Josef Kubáník.

Velké překvapení na oslavenkyni ale ještě teprve čekalo. Přátelé ji odvezli do nedaleké ZOO Lešná s tím, že si udělají malý výlet. Jaké bylo hereččino představení, když se před stovkami diváků dozvěděla, že od herců Slováckého divadla a od pracovníků zahrady dostala k narozeninám živého lachtana hřivnatého.

„Ten důvod je prostý. Květa hraje Maude a kdekdo o ní říká, že jako Maude i žije. Jenomže Maude neváhá a klidně v ZOO ukradne lachtana. Tak aby Květa někdy něco takového neprovedla, zvíře jsme jí radši preventivně dali,“ vysvětluje s úsměvem Josef Kubáník.

„Doma ho mít nemůžu, je to velká škoda, mám totiž malou vanu,“ krčila rameny slavná herečka, kterou velmi potěšilo, že se její nový zvířecí miláček jmenuje Oskar. „My totiž začínáme ve Slováckém divadle připravovat spolu s Pepíčkem nádhernou hru Oskar a růžová paní. Tak snad je to dobré znamení,“ radovala se z dárku Květa. „Nikdy by mě nenapadlo, že zažiju nejkrásnější narozeniny na konci života. Děkuji Pepíčkovi, že to všechno zařídil. To musel dělat snad rok,“ uzavřela spokojená oslavenkyně. 

Karen Mchitarjan , Super.cz


Časová osa článků