Julia Roberts (54 let)
herečka

Bulvární status: Legendární Pretty Woman na filmovém plátně září už přes 30 let. Autor: ac


Julia Roberts a Richard Gere ve filmu Pretty Woman

Julia Roberts a Richard Gere ve filmu Pretty Woman Profimedia.cz

Julia Roberts byla u milostných hrátek s Richardem Gerem nervózní. Tohle s ní ve filmu Pretty Woman musel udělat režisér

Sváteční dny bez filmu Pretty Woman jsou stejně nepředstavitelné jako Vánoce bez kapra, stromečku a Ježíška. Příběh o hodné prostituce Vivian, která pozná svého „prince Edwarda na bílém koni“, se za třicet let od natočení stal doslova kultovní záležitostí. V hlavních rolích se představili krásná Julia Roberts (54) a charismatický Richard Gere (73).

Tento romantický film viděl nejspíš každý, takže je zbytečné přibližovat jeho děj. Za zmínku ale stojí, že původně mělo být všechno jinak. Podle prvotního námětu a scénáře mělo jít o smutný příběh drogově závislé prostitutky. Film se měl jmenovat 3000 dolarů – přesně tuto částku měla Vivian dostat za týden své „práce“ pro Edwarda za předpokladu, že se během této doby vzdá i drog.

5 sexy hollywoodských krasavců, kterým sluší šediny

Jenže dohodu nedodržela. Ve filmu měla být scéna, ve které prodává kokain, aby si vydělala na cestu do Disneylandu. Edward ji proto vyhodil z auta, a odjel. Původní příběh měl i smutný konec, a tak je jen dobře, že se celý scénář několikrát přepsal a divákům byla nakonec naservírována komedie, ke které se opakovaně a rádi vracejí.

„Prosím, vezmi tu roli…“

Režisér Gary Marshall (✝81) chtěl zpočátku do hlavní role obsadit herečku Meg Ryan (59). Ta ale roli odmítla, což ji později zřejmě hodně mrzelo. Tvůrci zvažovali i další jména, mj. i Diane Lane (55), ale nakonec se rozhodli pro tehdy začínající Julii Roberts.

Herečka nabídku původně přijala s tím, že půjde o temné sociální drama, které zobrazuje těžký život prostitutek. Poté, co se koncept filmu změnil, ji produkce musela dlouze přesvědčovat, aby ve spolupráci pokračovala.

8 nejlepších momentů oslavence Richarda Gerea: Takhle šel čas s idolem z filmu Pretty Woman

Filmaři také soudili, že do role Edwarda by se dobře hodil představitel Supermana Christopher Reeve (✝52). Když ale herec přišel na první čtenou zkoušku, a místo Julie Roberts na něj čekala náhradnice, řekl, že je to neprofesionální a nabídku odmítl. Ani Richard Gere o angažmá ve filmu zpočátku nestál. Nakonec ale podlehl Marshallovu přátelskému nátlaku. K souhlasu ho prý přiměla i sama Julia Roberts, která mu údajně podstrčila papírek se vzkazem: „Prosím, přijmi tu roli.“

Režisér věděl, jak na nervozitu

Julia Roberts se kvůli přípravě na roli začala scházet se skutečnými prostitutkami, chodila s nimi na kávu a zpovídala je, aby se o jejich životě dozvěděla co nejvíc. Filmaři její tělo v mnoha záběrech nahrazovali o pět let starší známou hollywoodskou dublérkou Shelley Michelle, jejíž postava je mimochodem i na oficiálním filmovém plakátě. Juliinu hlavu dodal počítačový program na úpravu fotek.

Julia Roberts byla při natáčení milostné scény s Gerem tak nervózní, že jí na čele vyskočila velká žíla. Režisér si k nim musel vlézt do postele a masírovat jí čelo, aby žíla zmizela.

Slavné hlášky

Ikonických scén je ve filmu bezpočet, my připomeneme aspoň tu, ve které se postava Vivian učí v nóbl restauraci jíst šneky a ujede jí: „Svině jedny klouzavý!“ Ve filmu se podnik jmenuje Voltaire, ve skutečnosti to byla restaurace Cicada.

Její legendární úsměv nikdy neomrzí: Julia Roberts nepřestává okouzlovat ani 30 let po natáčení Pretty Woman

Ovšem hláška, kterou Vivian pronese v luxusním obchodě na adresu arogantní prodavačky, se opravdu zapsala do historie: „Pracujete na procenta, že? Tak to byla velká chyba, velká chyba, obrovská. No nic, musím ještě nakupovat.“ Dotyčný butik, ve kterém dnes sídlí módní obchod Badgley Mischka, najdete v Beverly Hills na bulváru Santa Monica č. 9501 na rohu s Rodeo Drive. To jen pro případ, kdybyste se někdy vypravili na „místo činu“.

Inspirace Roye Orbisona

Slavnou titulní skladbu Oh, Pretty Woman napsal už v roce 1964 americký zpěvák, kytarista a skladatel Roy Orbison (✝52). Inspirovala ho jeho žena Claudette Frady (✝24), která se jednoho dne chystala na nákupy, a on se jí zeptal, zda má dost peněz. Manželka odvětila, že krásná žena žádné peníze nepotřebuje. A nápad byl na světě – Orbison si okamžitě vybavil dlouhonohou krásku v minisukni, jak na vysokých podpatcích kráčí ulicí. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků