Jiřina Jirásková (1931–2013)
Herečka

Vzpomínka Super: Už je v hereckém nebi. Autor: ls


Jiřina Jirásková a její milovaný pes, buldoček Amálka.

Jiřina Jirásková a její milovaný pes, buldoček Amálka. Foto: Michaela Feuereislová

Jirásková slavila osmdesátiny. Vybrala si kapelu na svůj pohřeb

Velký smysl pro humor uplatnila při předčasné oslavě svých nadcházejících osmdesátých narozenin nestorka českého herectví Jiřina Jirásková (✝81). Během sobotního přímého přenosu pořadu Tobogan rozhlasové stanice Praha se jí totiž tak zalíbila kapela Blue Star, jež hraje swing 30. a 40. let minulého století, že si ji s nadsázkou hned objednala na svůj pohřeb.

"Bylo by to pro nás velkou ctí, ale paní Jiřinka Jirásková má v sobě tolik vitality, že nás všechny určitě přežije," prozradil Novinkám šéf bandu Václav Marek.

Jirásková si předpremiéru skutečné oslavy jubilea (narodila se 17. února 1931, letos tento den připadá na čtvrtek) náležitě užila. A nejen ona.

V pořadu moderátora Aleše Cibulky vůbec panovala dobrá nálada. Kastelán hradu Karlštejn obdaroval jubilantku poukazem na ubytování přímo na místě, kde její zesnulý životní druh, režisér Zdeněk Podskalský, před 28 lety natočil slavnou Noc na Karlštejně. Získala také originální klíč od brány hradu.

I další dárek byl neobvyklý.

"Dal jsem Jiřince cigarety její oblíbené značky. Jen místo nápisu o škodlivosti kouření na nich byla jiná varování: Kouření prospívá vám i lidem ve vašem okolí a Jiřina Jirásková varuje - kdo nekouří, nedožije se vysokého věku. Přesně to si myslím. K Jiřince nikotin zkrátka patří," myslí si dárce Cibulka.

Veronika Žilková svou první filmovou matku - zahráli si spolu ve snímku Samorost z roku 1983 - obdarovala lahví koňaku, který má Jiřina Jirásková velmi ráda. Stejně jako kastelán a další gratulant, režisér Jiří Strach, Žilková blahopřála své kolegyni vkleče.

Hostem na telefonu se stal ze Spojených Států oscarový režisér Miloš Forman, který má narozeniny jen o den později, než Jirásková, 18. února. Herečka s ním před lety udržovala vztah. Dodnes je pojí přátelské vztahy. "Narozeniny jsme kdysi slavívali společně. Miloš je dnes už taky starej dědula,"  rozesmála narvaný sál Divadla U hasičů Jirásková.

Největší radost jí ale udělala její fenka francouzského buldočka Amálka. Herečka vůbec neměla tušení, že se pořadu zúčastní a dojatě pak divákům v sále předváděla, jaké cviky její psí přítelkyně umí.

Jiřina Jirásková je dle statistik nejčastějším hostem populárního rozhlasového pořadu Tobogan. Slavila s ním své 75. narozeniny, objevila se v něm také coby rytířka portského vína, byla svědkyní na první svatbě Toboganu v přímém přenosu, v relaci se rovněž poprvé objevila po svých loňských vážných zdravotních potížích.

S Cibulkou ji pojí přátelství, dokonce si s o 47 let mladším moderátorem tyká. Dvakrát spolu uváděli TýTý, hrají spolu také v Divadle Bez zábradlí v divadelní hře Sonáta pro lžíci. V den jejích narozenin 17. února se po tomto představení chystá další oslava s mnoha zatím utajovanými překvapeními. 

David Zápal


Časová osa článků


Profilový článek