Jiří Bartoška (75 let)
herec, prezident karlovarského filmového festivalu

Bulvární status: Úspěšně šéfuje karlovarskému filmovému festivalu Autor: ac


Petr Kolečko Super.cz

I velcí muži v sobě mají prasáckého démona: Petr Kolečko natočil film o svém dědovi v hlavní roli s Jiřím Bartoškou

Před dvěma lety představil na karlovarském filmovém festivalu svůj režijní debut, komedii Přes prsty. Nyní se Petr Kolečko (38) vrací opět jako režisér se svým druhým filmem Zbožňovaný v hlavní roli s prezidentem festivalu Jiřím Bartoškou (75). "Pořád jsem nováček, tak uvidíme, jestli jsem nějak dospěl, nebo ne," smál se.

Režie se ujal proto, že se jedná o intimní téma, jeho vlastní rodinnou historii, a předobrazem titulního hrdiny je jeho vlastní dědeček, vynikající pediatr, který měl i různé slabosti, včetně nevěry. "Je to i o tom, že i tihle velcí muži v sobě mají nějakého prasáckého démona," prozradil Kolečko, jemuž scénář schvalovala maminka, protože dědeček ani babička už nežijí.

Místo klidného důchodu horké chvilky. Petr Kolečko se v novém filmu inspiroval příběhem svého dědy

"Od začátku jsem myslel na to, že by ho měl hrát Jiří Bartoška a sbíral jsem odvahu ho oslovit. Nakonec je to jediný herec, kterého jsme pro roli oslovili, a jsem rád, že to vzal," svěřil. "Ten film je docela laskavý, obzvlášť na moje poměry. Je i o odpuštění. Myslím si, že odkazuje na klasičtější poctivé české komedie. Je hlubší a citlivější, než bylo Přes prsty, ale nebude chybět ani můj kreténský humor," vysvětloval.

Snímek přichází do kin na konci září a jeho autor doufá, že na něj diváci budou chodit. "Doba je těžká, všichni jsou nervózní, filmů je tam moc, je to skoro bratrovražedný boj, což nikoho z níc netěší. Ale snad si ke Zbožňovanému lidi cestu najdou," věří. "Vždycky mi víc záleželo na divákovi, točím to pro něj, ne kvůli cenám a festivalům," uzavřel. 

Gabriela Wolfová , Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků