Jakub Kynčl (36 let)
redaktor Super.cz

Bulvární status: Zpracovává zahraniční perly pro server Super.cz Autor: jky


"Duch" z Velké Británie byl zřejmě jen jednoduchý podvrh.

"Duch" z Velké Británie byl zřejmě jen jednoduchý podvrh. Foto: Metro.co.uk/iTunes

Fotka chlapce hrajícího si s duchem je podvrh, dokazuje Čech

V úterý Novinky informovaly o záhadě, která ve Velké Británii způsobila obrovský rozruch. Rodina z Redhillu tvrdila, že v domě žije s duchy, přičemž jejich pětiletý chlapec si měl s jedním z nich hrát. Matka chlapce pak poskytla médiím fotografii jako důkaz. Jenže všímavý čtenář Novinek se rozhodl vzít záhadu pod svou lupu. A s největší pravděpodobností dokázal, že je fotografie podvrh.

Snímek zachycuje pětiletého Siruse Walshe stojícího vedle poměrně dobře viditelné průsvitné postavy malého dítěte. Rodina si stojí za tím, že v jejich domě straší. Možná si však brzy bude přát, aby snímek nikdy do žádných médií nebyl odeslán, fotografie je totiž zřejmě pouze podvrh vyrobený drobnou aplikací v telefonu.

Aplikace Ghost Capture pro iPhone pracuje na jednoduchém principu. Uživatel si zvolí vlastní fotografii, kterou chce upravit, poté si vybere typ "ducha", jeho umístění na fotografii, úroveň průhlednosti a strašidelný obrázek je na světě.

"Kategoricky popírám, že by ta fotka byla falešná či jakkoli upravená. Nikdo v naší rodině není ani technicky zdatný, aby něco takového uměl udělat," tvrdila matka malého chlapce.

Čtenář: je to jednoduché, nepotřebujete nic umět.

"Nemusíte být nějak zdatní na počítače. Žádný Photoshop nebo další programy nejsou potřeba. Je to opravdu velmi jednoduché. Chtěl bych se o své zjištění podělit. Myslím, že je z toho jasně vidět, že jde o docela pěkný podvod," informoval Super.cz čtenář s iniciály GW.

"Moje dcera si právě fotila děti svým novým mobilním telefonem. Když udělala první snímek svých dvou chlapců, spatřila nad oběma světelný kruh. Pomyslela si, že se fotka nepovedla, a vymazala ji. Pak vyfotila další snímek - to už si všimla konkrétní postavy stojící vedle jejího pětiletého syna," tvrdila Sirusova babička Julie Smithová, podle které si její vnuk často hraje s imaginární osobou. Ta však ale vůbec nemusela o vtípku své dcery vědět. 

Jakub Kynčl , Super.cz