Jakub Kynčl (36 let)
redaktor Super.cz

Bulvární status: Zpracovává zahraniční perly pro server Super.cz Autor: jky


Zmrzlinu z mateřského mléka v Londýně zakázali

Majitel zmrzlinářského obchodu The Icecreamists v centru Londýna Matt O'Connor oznámil, že podnik stahuje z prodeje zmrzlinu z lidského mateřského mléka. Ne snad, že by o zmrzlinu nebyl v britské metropoli zájem, naopak. Radnice však rozhodla o tom, že zmrzlina nesplňuje všechny potřebné náležitosti, a proto podniku nakázala stáhnout ji z prodeje.

Ačkoli nebyla zrovna nejlevnější, šla zmrzlina z mateřského mléka okořeněná vanilkou a citrónem skvěle na odbyt. Každý chtěl ochutnat, jak tato sladká specialita chutná a ani cenovka s nápisem 14 liber (asi 400 korun) většinu lidí neodradila. Na návštěvu však přišli i zástupci radnice, kteří odebrali vzorky zmrzliny a následně poslali Mattu O'Connorovi dopis nařizující mu přestat novou zmrzlinu prodávat.

"Reagovali jsme na dvě stížnosti ze strany veřejnosti a na obavy úřadů hlídajících ochranu zdraví spotřebitelů a standardy prodávaných potravin. Majitel obchodu souhlasil se zastavením produkce a prodeje této zmrzliny než proběhnou nutná testování. Prodej potravin vytvořených z tělních tekutin lidí mohou vést k přenášení virů na další lidi. Může jít například i o žloutenku," uvedl westminsterský radní Brian Connell.

Majitel obchodu se však domnívá, že je zákaz této zmrzliny přehnanou reakcí. Tvrdí, že jejich novátorská ingredience byla před uvedením do prodeje důkladně testována a kontrolována.

"Prošli jsme úplně stejným procesem se všemi dárkyněmi, jako si lidé musí projít při darování krve. Když říkají, že je naše mateřské mléko ve zmrzlině nebezpečné, tak tím říkají, že je mateřské mléko obecně nebezpečné. Stejně tak tím říkají, že je nebezpečné dávat matkám, které mají problémy s kojením, mléko z mléčných bank," reagoval na rozhodnutí radnice Matt O'Connor. 

Jakub Kynčl , Super.cz


Časová osa článků