Jakub Kynčl (35 let)
redaktor Super.cz

Bulvární status: Zpracovává zahraniční perly pro server Super.cz Autor: jky


Na ostří žiletky je text "Nothing is impossible".

Na ostří žiletky je text "Nothing is impossible". Foto: Graham Short

Muž vyryl text na ostří žiletky, rýt mohl jen mezi údery srdce

Trpělivost růže přináší, to je motto, které si bude moci jednou nechat s klidným srdcem vyrýt na svůj náhrobek 64letý rytec z Birminghamu Graham Short. Povedlo se mu totiž vytvořit nejmenší rytinu, které kdy dala lidská ruka vzniknout. A podle Shorta už nejde vytvořit žádná menší. Aspoň tedy ne bez pomocí moderních počítačových technologií.

Graham Short vyryl na ostří žiletky motto "Nothing is impossible" tedy Nic není nemožné. Písmo má na výšku desetinu milimetru. Pro pouhé oko je text neviditelný a k přečtení je pouze pod mikroskopem, ideálně při 400násobném zvětšení.

Shortovi se podařilo text vyrýt až zhruba na 150. pokus. Rytba písma na této úrovni vyžaduje podle něj neskutečnou námahu ve smyslu koncentrace a uklidnění celého těla. Mohl navíc pracovat pouze v noci, kdy byly v okolí jeho domu jen minimální vibrace vzniklé dopravou. Svou pravou ruku měl navíc připevněnou k židli ve snaze minimalizovat nechtěné pohyby.

Rytec pak pomocí stetoskopu monitoroval své srdce a snažil se jednotlivé části rytiny provést vždy mezi jednotlivými údery srdce. Ve svém věku se udržuje stále ve skvělé fyzické kondici, denně uplave až 10 000 metrů a je schopný snížit svůj tep až na 30 úderů za minutu.

Na svém výjimečném díle pracoval Short vždy od půlnoci do půl šesté ráno po většinu dnů v týdnu, trvalo mu to celkem sedm měsíců. Když měl výjimečně dobrou noc, podařilo se mu napsat až tři písmena. Jenže často si své dílo zase v dalších dnech pokazil.

Výjimečná žiletka jde nyní do prodeje a její cena není nikterak nízká. Short za ni požaduje 47 500 liber, tedy v přepočtu zhruba 1,35 miliónu korun.

"Upřímně si myslím, že je to tak malé, jak je jen možné to s lidskou rukou udělat. Věřím, že už to nemůže být menší," dodal nadšenec z Velké Británie. 

Jakub Kynčl