Jakub Kynčl (35 let)
redaktor Super.cz

Bulvární status: Zpracovává zahraniční perly pro server Super.cz Autor: jky


Lední medvědi mají stále složitější život.

Lední medvědi mají stále složitější život. Foto: fotobanka Profimedia

Medvědice plavala devět dní, než se dostala na ledovou kru

Lední medvědi musejí často plavat v oceánech stovky kilometrů, aby se dostali na další vhodnou ledovou kru a do míst, kde jsou stále dostatečné zdroje potravy. Jenže kry se posunují stále ve větším do oblastí mimo jejich běžnou domovinu a navíc ubývají.

Nová studie, kterou provedla Americká geologická inspekce, poukázala na stále horší a horší životní podmínky ledních medvědů. Jedna z označených samic musela nedaleko Aljašky uplavat dokonce přes 675 kilometrů, aby se dostala na další vhodnou kru v oblasti. Přišla nejen o pětinu své tělesné váhy, ale také o svého ročního potomka.

Medvědice byla vybavená speciálním GPS obojkem, díky kterému mohli vědci přesně sledovat její pohyb po dobu dvou měsíců.

O ledních medvědech je známo, že často plavou velké vzdálenosti mezi jednotlivými krami. Vědci se ale obávají, že kvůli globálnímu oteplování se tyto vzdálenosti stále zvětšují a zvířata na to nejsou připravena.

"Schopnost extrémně dlouhé plavby na obrovské vzdálenosti, kterou tímto potvrzujeme, může ledním medvědům pomoci vyrovnat se s úbytkem ledu v arktických oblastech. Naše studie nicméně indikuje, že podobné extrémně dlouhé plavby jsou pro lední medvědy energeticky obrovsky náročné a zhoršují jejich zdraví pro další reprodukci," stojí ve studii publikované v magazínu Polar Biology. 

Jakub Kynčl


Časová osa článků