Iva Janžurová (81 let)
herečka

Bulvární status: I ve vyšším věku patří mezi naše nejlepší herečky. Autor: daz


Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová v komedii Čtyři vraždy stačí, drahoušku Foto: reprofoto Čtyři vraždy stačí drahoušku

Perličky z crazy komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Souboj Bohdalky a Janžurky v koupelně rozvášnil štáb

Tohle ale musí být k vzteku – otevřete jakékoli dveře, a vypadne z nich nějaká mrtvola. Přesně to zažívá nebohý středoškolský učitel George Camel, který se jen shodou okolností ocitne v ohnisku sváru dvou konkurenčních gangsterských band, jež svádějí zuřivý boj o šek na milión dolarů.

Čtyři vraždy stačí, drahoušku… je mimořádně zdařilá crazy komedie, kterou natočil režisér Oldřich Lipský (✝62) ve spolupráci s osvědčeným scenáristou Milošem Macourkem (✝75). Příběh, který paroduje komiksové seriály s gangsterskými náměty, se odehrává ve fiktivní „západní“ zemi Bonzánii. Byl volně inspirován humoristickým románem Mrtvým vstup zakázán, který napsal chorvatský spisovatel Nenad Brixi.

Film hýří spoustou vizuálních nápadů, nesmrtelných gagů i hlášek – připomeňme aspoň „My všichni jsme Gogo“ nebo „Dej fem ten fek fem fek“. Nedílnou součástí příběhu jsou obrázky Káji Saudka (✝80), který dokonale zvládal klasický americký styl komiksů a reklam s tzv. pop up girls, a s Milošem Macourkem spolupracoval už předtím i na filmu Kdo chce zabít Jessii? (1966).

Na place se sešla herecká elita

Učitele Camela ztvárnil režisérův bratr Lubomír (✝92). Je to takový uťápnutý naivka, který se ve svých žácích marně snaží vzbudit lásku k Shakespearovým veršům. Nakonec je ale obviňován ze zločinů, které nespáchal, a paradoxně se z něj kvůli tomu stane obletovaná hvězda. Oldřich Lipský chtěl do této role obsadit původně Radoslava Brzobohatého (✝79), ale kvůli jeho velkému pracovnímu vytížení oslovil nakonec Lubomíra.

Arnošt od Chocholouška s výrazem hospodského rváče: Filmový záporák žil ve společné domácnosti s milenkou a jejím manželem

Celý příběh je zalidněn množstvím dalších barvitých postav, mezi nimiž nechybí energická novinářka Sabrina ( Jiřina Bohdalová (91)) a šéfka zločinecké bandy Kate ( Iva Janžurová (81)). Role Camelovy všetečné bytné Harringtonové se nádherně zhostila Marie Rosůlková (✝91) a zlotřilého drsňáka zvaného Gogo ztvárnil skvělý Josef Hlinomaz (✝63).

Hromotluckého člena zločineckého gangu Billa si zahrál Zdeněk Kryzánek (✝55). Byla to jeho vůbec první filmová role po propuštění z vězení – odseděl si tři roky za „činnost neslučující se s postoji socialistického člověka“…

Šlo to i bez Becherovky

Bratrům Lipským to na place fungovalo, ale Lubomír byl také pěkné kvítko. Scénu, kdy se coby Camel ocitne po flámu v posteli s Peggy (Stella Zázvorková, ✝83), se oba herci rozhodli kvůli větší „autentičnosti“ vylepšit lahví Becherovky. Nekompromisní režisér je ale nechal vystřízlivět a scénu museli zopakovat.

Věčného dědu Lubomíra Lipského (✝92) pronásledovala smrt. Nejmladšího bratra zabil blesk, pohřbil i syna a manželku

Lubomír Lipský také vzpomínal, s jakou chutí přihlížel scéně, kdy se v koupelně plné bublinkové pěny utkaly Sabrina a Kate. Bylo to tak dokonalé, že pak tleskal a skandoval „Opakovat, opakovat!“ Obě herečky ale pro jeho nadšení pochopení neměly a prý ho z hnaly z placu.

Nepoučitelný Libíček

V roli policejního komisaře Brookse se objevil populární Jan Libíček (✝42). Ten ale podle pamětníků celé natáčení protrpěl - měl totiž těžkou cukrovku a vážně nemocné ledviny. Jenže doktorů se bál jak čert kříže, a tak své problémy „řešil“ prášky proti bolesti, které zapíjel pivem. Občas si dal také panáka něčeho ostřejšího, jen aby bolest utlumil.

Měl hrůzu z lékařů a to se mu vymstilo: Oblíbený komediální herec Jan Libíček (✝42) zemřel uprostřed natáčení slavné komedie

Kolegové se ho marně snažili přesvědčit, aby se svěřil do rukou odborníků. Libíček měl ale svou hlavu a radši trpěl, což se mu později vymstilo. Jak známo, zemřel o čtyři roky později přímo na place při natáčení komedie Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách.

Tuhle směs radši ne

A jaký je vlastně recept na legendární hu-hu koktejl? Vezmete 1 dcl rumu, 1 dcl žloutků, kvasnice, mentol a kyselinu mravenčí a protřepete v šejkru – nesmí se ale udělat vzduchový polštář. Recept je samozřejmě smyšlený a je míněn jen jako jeden z mnoha filmových fórků. 

Sabina Lojdová , Super.cz


Časová osa článků