Hana Vítová (1914–1987)
herečka

Vzpomínka Super: Její krásu obdivovala i Adina Mandlová. Autor: ned


Hana Vítová nedlouho před svou smrtí

Hana Vítová nedlouho před svou smrtí Foto: Archiv České televize

Tajemství rentgenového snímku slavné české herečky rozluštěno: Zabila ji rakovina plic?

Životní konce hvězd, které na filmovém plátně zářily před druhou světovou válkou a za protektorátu, mají mnoho společného. Adina Mandlová (✝81) odcházela z tohoto světa zahořklá a zklamaná, Lída Baarová (✝86) byla v posledních měsících zbavena svéprávnosti, Věra Ferbasová (✝62) s Natašou Gollovou (✝76) byly na konci své životní pouti zcela samy a jejich nejvěrnějším kamarádem byl alkohol.

Ani Hana Vítová (✝73), která všechny výše jmenované kolegyně strčila počtem natočených filmů hravě do kapsy, neměla poslední třetinu svého života právě veselou. Comeback na filmová plátna se nekonal, estrádních vystoupení ubývalo a její život navždy poznamenala sebevražda jediné dcery Bedřišky, která na začátku šedesátých let z nešťastné lásky k Jiřímu Suchému skočila z okna.

Naposledy se Hana Vítová objevila na obrazovce v pořadu Kavárnička dříve narozených v roce 1986. Na natáčení v dokumentu Příběhy slavných vzpomínal Ondřej Suchý. „Stalo se, že paní Vítová zkolabovala. Produkce přilítla, že je jí špatně a že ji museli narychlo odvézt do nemocnice. V nemocnici paní Vítovou rentgenovali a oznámili, že musí do Prahy. To ona odmítla. Přišla do studia a točilo se dál,“ řekl Ondřej Suchý.

Zalepený rentgenový snímek paní Hana věnovala Ondřeji Suchému. „To máte na památku. Stejně vím, co tam je,“ prohodila Hana Vítová tehdy. Tajemství rentgenového snímku z ostravské nemocnice po letech prozradil právě Ondřej Suchý: „Přesně rok nato, v roce 1987, paní Vítová zemřela a byla to rakovina plic.“ 

Jiří Nedvídek , Super.cz


Profilový článek