Eva Herzigová (48 let)
modelka

Bulvární status: Česká supermodelka, která se proslavila sexy reklamou na podprsenku. Autor: kv


Karel Roden ve filmu Masaryk

S kocovinou a pleškou přes půl hlavy: Karel Roden je jako Jan Masaryk k nepoznání

T. G. Masaryk je nedotknutelnou ikonou českého národa. To se ovšem, aspoň podle nového snímku Masaryk režiséra Julia Ševčíka, netýká jeho syna Jana Masaryka. Ten vychází mimo jiné z historických výzkumů a knihy Pavla Kosatíka a Michala Koláře Jan Masaryk – pravdivý příběh, která je považována za nejpřesnější pohled na soukromý i veřejný život tohoto muže.

„Jan Masaryk je jeden z nejcharismatičtějších politiků v českých dějinách,“ říká historik a spisovatel Pavel Kosatík. „Ten muž byl neskutečně emotivní, v žádném případě se o něm nedá říci, že sám sebe zvládal. Měl po své matce de facto uměleckou povahu, s kterou byl nucen pohybovat se ve světě konvencí, všem na očích. Vlastně musel velkou část své přirozenosti po celý život potlačovat. Muselo to pro něj být šíleně těžké: na jedné straně toužil po volnosti, chtěl létat jako pták. Na druhé se cítil zavázán svému jménu, snažil se té otcově republice sloužit. Celý život ho táhlo na obě ty strany: jeho životu to dodávalo energii, zároveň ho to však taky ničilo,“ dodává spoluautor úspěšné knihy, která vychází již počtvrté.

Film představuje Jana Masaryka jako bohéma, který miloval ženy, hudbu a vedl extravagantní život, který byl protipólem jeho diplomatické dráhy. Dotýká se i jeho vztahu k slavnému otci. Ten byl podle knižní biografie velmi komplikovaný, například také proto, že Jan byl jako dítě šikanován kvůli slavnému případu Hilsner a nějaký čas jej musel do školy vodit starší bratr.

Matka, ačkoliv měla puritánskou výchovu – nenapila se alkoholu, odsuzovala kouření, nesmělo se před ní neslušně mluvit a za projev pokleslých mravů pokládala i sňatkový inzerát -, svým dětem dopřávala volnosti, možná až moc.

Když Jan Masaryk vyrostl do puberty – pil, kouřil, mluvil mírně řečeno nediplomatickým jazykem a začal si osvojovat vztah k ženám, který se brzy projevil jako poněkud cynický; puritánsky přísná matka tyto prohřešky tolerovala, neboť je láska k synovi přehlušila – píše se v knize. A tak jej představuje i další filmová ukázka, kterou Super.cz přináší.

V titulní roli filmu Masaryk se představuje Karel Roden (59), v dalších úlohách uvidíme Oldřicha Kaisera (66) jako prezidenta Edvarda Beneše, Jiřího Vyorálka jako Konráda Henleina, Roberta Jaškówa jako Emanuela Moravce. V roli jedné z Masarykových přítelkyň se vrací do českého filmu modelka Eva Herzigová (48). Dále hrají Emília Vášáryová, Zuzana Kronerová nebo Martin Hofmann. 

Saša Šeflová , Super.cz


Časová osa článků